SD-WAN-INFOGRAPHICS

SD-WAN چیست؟ (Software-Defined-Wide-Area-Network)

SD-WAN  در حقیقت شبکه ای انتزاعی است که یک پوشش شبکه مجازی را ایجاد می کند. اپراتورها می توانند از راه دور این شبکه مبتنی بر نرم افزار(SDN)  را مدیریت و به سرعت مقیاس بندی کنند.

 SD-WAN می تواند چندین شعبه را به شعبه مرکزی متصل کند یا چندین مکان را در یک محیط بزرگ مانند یک دانشگاه پوشش دهد و از آنجا که سخت افزار مانع گسترش آن نیست، انعطاف پذیرتر و در دسترس تر از WAN استاندارد است. این  موضوع  بر چهار بخش اصلی متکی است:

 • اتصالات Edge
 • مجازی سازی WAN
 • مدیریت متمرکز
 • مدیریت ترافیک

معماری SD-WAN

SD-WAN از یک معماری انتزاعی برای شبکه خود استفاده می کند. در یک معماری انتزاعی ، شبکه به دو بخش Control Plain و Data Plain تقسیم می شود. این معماری، صفحه کنترل (Control Plain) را به یک مکان متمرکز مانند دفتر مرکزی سازمان تبدیل می کند. از این طریق ، بدون نیاز به حضور متخصصان IT در محل، می توان ارتباطات را از راه دور مدیریت کرد.

سه مولفه اصلی برای SD-WAN وجود دارد که عبارتند از :

 1.  SD-WAN edge
 2.  SD-WAN Orchestrator
 3.  SD-WAN Cotroller

SD-WAN edge جایی است که نقاط انتهایی شبکه در آن قرار دارند. این منطقه می تواند یک شعبه ، یک دیتاسنتر ریموت یا یک سیستم عامل ابری باشد.

یک SD-WAN Orchestrator یک مدیر مجازی برای شبکه ، نظارتگر ترافیک و اعمال کننده سیاست و پروتکل تعیین شده توسط اپراتورها است.

SD-WAN Cotroller مدیریت متمرکز را انجام می دهد و به اپراتورها این امکان را می دهد تا شبکه را از طریق یک صفحه مشاهده کرده و خط مشی را برای وارد عمل شدن هدایتگر تنظیم کنند.

این مؤلفه ها ساختار اصلی SD-WAN را تشکیل می دهند. علاوه بر این ، سه نوع اصلی از معماری SD-WAN وجود دارد:

On-permises(به صورت لوکال) ، فضای ابری و قابلیت ابر با پشتوانه اتصالات SD-WAN

 • یک SD-WAN در محل،جایی است که که سخت افزار SD-WAN در آن ساکن است. اپراتورهای شبکه می توانند به شبکه و سخت افزاری که در آن مستقر است ، مستقیماً دسترسی داشته باشد. این امر باعث میشود تا این شبکه برای اطلاعات حساس و غیر قابل ارسال از طریق اینترنت ایده آل شود.
 • SD-WAN های دارای قابلیت Cloud به یک دروازه ابر مجازی از طریق اینترنت متصل می شوند که باعث دسترسی بیشتر شبکه می شود و ادغام و عملکرد بهتری با برنامه های ابر فراهم می کند.
 • Cloud-Enabled with Backbone SD-WAN با اتصال شبکه به نقطه نزدیک (PoP) ، مانند دیتاسنتر ، پشتیبانی بیشتری را ارائه می دهد. این موضوع اجازه می دهد تا یک SD-WAN از اینترنت عمومی به یک اتصال خصوصی سوئیچ شود ، که در صورت خراب شدن اتصال یا از دست رفتن آن ، یک لایه امنیتی بیشتر اضافه کند.

مزایای SD-WAN

 1. پهنای باند را با هزینه کمتری افزایش میدهد زیرا می توان سرعت شبکه را برای سرعت های مطلوب و برنامه های با اولویت پایین طبقه بندی کرد.
 2. مدیریت متمرکز در شبکه های شعبه ها از طریق یک کنسول مدیریت ساده ، که نیاز به پیکربندی دستی و کارکنان IT در محل را کاهش می دهد.
 3. دید کامل به شبکه ، به عنوان کنترل کننده یک دید کلی از شبکه به اپراتورها می دهد.
 4. امکانات بیشتر برای انواع اتصال و انتخاب فروشنده ، زیرا شبکه می تواند بر روی سخت افزار COTS اجرا شود و از اتصالات خصوصی و عمومی برای هدایت کردن ترافیک استفاده کند.

SD-WAN در مقابل MPLS

SD-WAN تکامل یافته از فناوری MPLS می باشد که بیش از دو دهه است که برای برقراری اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد. از بسیاری جهات ، SD-WAN را می توان به عنوان زیرساختی مجازی و چند لایه از فناوری MPLS که برای سناریوهای گسترده تر کاربرد دارد ، در نظر گرفت.

SD-WAN اتصال خصوصی و ایمنی را به ارمغان می آورد که ذاتا می تواند در محیط cloud کار کند. در حالی که MPLS سناریوهای قدیمی را با لینک های پشتیبان اداره میکرد که SD-WAN آنها را با هدایت بلادرنگ ترافیک بر اساس سیاست متمرکز اداره می کند. همچنین ، از آنجا که SD-WAN کل ستون WAN را متحد میکند ، تجزیه و تحلیل های جامعی را در سراسر شبکه در سطح جهان ارائه می دهد. این امر قبل از این امکان پذیر نبود ، زیرا زیرساخت ها و سیاست های متمرکز و یکپارچه ای وجود نداشت.


شرکت امن افزار هوپاد به عنوان مجموعه ای پیشرو در زمینه ی پیاده سازی تکنولوژی های رایانش ابری و زیرساخت های ارتباطی ، به منظور برقراری ارتباطی پایدار و مطمئن در این زیرساخت ها بر بستر WAN به زودی با دستاوردهایی متفاوت در این زمینه در خدمت شما خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

درباره‌ی admin

پست‌های مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *