دنیای امروز دنیای اطلاعات است و امروزه زندگی بشر به گونه‌ای شکل گرفته است که در تمامی عرصه‌های حیات، چه در محیط‌های زندگی شخصی و چه در محیط‌های کاری، به شدت در حال دریافت حجم بالای اطلاعات می‌باشد. مدیریت و راهبری سازمان‌ها اعم از دولتی، تجاری و تولیدی در جهان امروز بدون در دسترس بودن آخرین اطلاعات امری بسیار مشکل و بعضا غیر ممکن است.

از طرفی استفاده از این شبکه‌ها نیز چندان امن نیست و هر از گاهی اخبار گوناگونی مبنی بر سرقت اطلاعات و داده‌های سازمان‌ها توسط افرادی مختلف از اینترنت شنیده می‌شود. در میان مهمترین چالش‌های پیش روی استفاده از اینترنت، می‌توان به مبحث امنیت داده‌های سازمان و کاربران آن اشاره نمود که در ادامه قصد داریم جنبه‌های مختلف از راهکاری را معرفی کنیم که به کمک تکنولوژی‌های نوین، امنیت بسیار بالایی را برای داده‌ها و اطلاعات مجموعه‌ها و سازمان‌های مختلف فراهم می‌نماید. در کلیپ زیر می‌توانید خلاصه‌ای از راهکار جداسازی اینترنت از شبکه داخلی شرکت هوپاد را تماشا کنید :

 

 راهکارهای جداسازی اینترنت از شبکه داخلی

 

با توجه به اهمیت سرویس اینترنت در نظام‌های کسب و کاری موجود از یک سو و همچنین مخاطرات امنیتی مرتبط با سرویس اینترنت از سوی دیگر، همواره یکی از دغدغه‌های بسیاری از سازمان‌ها و شرکت ­های کوچک و بزرگ، به کارگیری کارامدترین ملاحظات و راهکارهای امنیتی، به جهت کاهش خطرات و ریسک‌­هایی است که منشأ آن سرویس و یا سرویس‌های اینترنتی یا همان جداسازی اینترنت از اینترانت است. بدین ترتیب، یکی از رویکردهای کلی در کاهش ریسک‌های ناشی از سرویس‌های اینترنتی، جداسازی سرویس اینترنت از شبکه داخلی سازمان و انجام اقداماتی در زمینه‌ی پدافند غیر عامل است. در این راستا مطابق با بخش­نامه ۲۶۵۲/۱ سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، بر ایجاد جداسازی اینترنت از اینترانت تأکید شده است.

یکی از راه حل‌های انتخابی سازمان‌ها، راه اندازی یک شبکه فیزیکی  مجزا می‌باشد که به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست.  در این حالت سازمان می‌بایست هزینه‌ای برابر با آنچه پیش از این پرداخته است را پرداخت کند و همچنین باید بودجه‌ای مضاعف برای تهیه سیستم‌های مورد نیاز جهت برقراری ارتباط با اینترنت در نظر بگیرد. در کنار تمام این هزینه‌ها بایستی به مشکلاتی اعم از : افزایش هزینه‌های نگهداری و پشتیبانی، ایجاد تغیرات در شبکه جدید و مشکلات استفاده از حافظه‌های جانبی بین شبکه‌ها  نیز اشاره نمود.

 

در حالیکه جداسازی فیزیکی شبکه اینترنت از شبکه داخلی به عنوان تنها راه ممکن در سازمان‌ها مطرح می‌شود، شرکت امن افزار هوپاد با استفاده از راهکارهای رایانش ابری خصوصی بهترین راه حل جداسازی شبکه داخلی سازمان از اینترنت جهانی با کمترین هزینه را به سازمان‌ها ارائه می‌نماید به شکلی که با پیاده‌سازی این طرح جدید کاربر بتواند به راحتی از اینترنت استفاده کرده و همچنان به وظایف سازمانی خود نیز عمل کند.

مزایای استفاده از این تکنولوژی را می‌توان به این شکل برشمرد:

۱.پیاده‌سازی با ایجاد کمترین تغییرات در زیرساخت شبکه

۲.جلوگیری از صرف هزینه‌های سنگین خرید تجهیزات

۳.کاهش حجم کاری واحد فناوری اطلاعات

۴.جلوگیری از اتلاف وقت پرسنل در مقایسه با مدل‌های جدا سازی به صورت کافی نت

۵.امکان استفاده از اینترنت تفکیک شده بر روی تمامی دستگاه‌ها با سیستم عامل‌های مختلف اعم از : ویندوز ، لینوکس ، IOS و Android

۶.امکان تفکیک صد در صد ترافیک و مدیریت تبادل اطلاعات مابین شبکه‌های داخلی و اینترنت

۷.امکان تبادل اطلاعات در محیط امن (انتقال فایل‌ها و منابع اطلاعاتی محرمانه و سازمانی از روی ایستگاه‌های موجود و پراکنده سازمان به درون ابر خصوصی امن و امکان دسترسی به منابع مذکور بر اساس سیاست‌های سازمانی و بر روی بستر امن و رمز گذاری شده SSL.)

۸.جلوگیری از نفوذ فایل‌های مخرب

۹.جلوگیری از نشت اطلاعات سازمانی

۱۰.امکان اضافه کردن لایه‌های امنیتی و همچنین ایجاد ساختار Load Balancing و High Availibility

۱۱.افزایش توانایی سرویس‌دهی در حجم بالا

۱۲.ساده‌سازی پیاده‌سازی تکنولوژی End to End Encryption در شبکه سبب خواهد شد کلیه منابع سازمانی به صورت رمز گذاری شده ذخیره گردند. با پیاده‌سازی این تکنولوژی، در صورت بروز حملات درون سازمانی (جاسوسی) اطلاعات در خارج از محدوده سازمان بلا استفاده و ناکارامد خواهند شد.

 

شایان ذکر است در حال حاضر در تمامی نحوه‌های ارائه سرویس اینترنت در سازمان‌های مختلف اعم از : VPN ، Proxy ، Direct Access و … کاربر کاملا توانایی دریافت فایل‌های مختلف و ارسال آن‌ها به محیط اینترنت را به راحتی خواهد داشت علاوه بر اینکه حتی در حالت استفاده از VPN و با فرض قطع ارتباط کاربر با شبکه‌ی داخلی در هنگام اتصال VPN باید به این نکته توجه داشت که در صورت آلوده شدن سیستم کاربر به نرم افزارهای مخرب و باج افزارها، به محض ارتباط مجدد سیستم عامل کاربر با شبکه‌ی داخلی این نرم افزارهای مخرب در شبکه‌ی داخلی پراکنده خواهند شد.

جدا سازی اینترنت از شبکه داخلی را با امن افزار هوپاد براحتی ممکن سازید.

©HOOPAD Cloud Soloutions - 2020