مجازی سازی و مانیتورینگ شبکه

مجازی سازی سرور | مجازی سازی برنامه‌های کاربردی | مجازی سازی میز کار | مجازی سازی شبکه و مانیتورینگ شبکه‌های مجازی

۱٫ مجازی سازی سرور (Server Virtualization)

هوپاد با مجازی کردن سرورهای فیزیکی و قدیمی شما، مزایای رقابتی فراوانی را به سازمان ارائه می‌کند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

کاهش تعداد سرورهای فیزیکی: برخی سرورهای فیزیکی از تمام منابع سخت افزاری خود استفاده نمی‌کنند، تکنولوژی مجازی سازی موجب استفاده حداکثر از سرورهای فیزیکی می‌گردد و به همین دلیل ممکن است چندین سرور فیزیکی در سازمان بلا استفاده شوند.

کاهش هزینه‌های خرید سرور جدید: پس از پیاده سازی کردن مجازی سازی در سامان، برای راه اندازی سرویس جدید نیاز به خرید سرور جدید ندارید و می‌توان بستر سرویس جدید را در حداکثر ۱۵ دقیقه روی یک ماشین مجازی تحویل داد. در این مثال روال خرید سرور جدید، کابل کشی، نصب در اتاق سرورو نصب سیستم عامل که حداقل یک هفته زمان می‌برد، حذف می‌گردد.

افزایش دسترس پذیری سرورها: در هر سازمانی تعدادی سرویس حیاتی وجود دارد که روی سرورهای مرتبط قرار دارند. اگر سرورهای مذکور فیزیکی باشند، در هنگام خرابی یا وقوع فاجعه، سرویس‌های حیاتی از شبکه سازمان غیر قابل دسترس می‌شوند و تا زمانی که سرور احیا نگردد آن سرویس در دسترس نخواهد بود. پس از پیاده سازی مجازی سازی، با استفاده از قابلیت‌هایی مثل FT و HA می‌توانید مطمئن باشید که در مواقع بروز بحران، ماشین‌های مجازی شما روی سرور فیزیکی دیگری سرویس می‌دهند و زمانی که سرور قبلی احیا شد مجدد به سرور اصلی خود بر می‌گردد. در این حین کاربران هیچ قطعی را احساس نمی‌کنند.

مجازی سازی شبکه و مجازی سازی سرور

۲٫ مجازی سازی میز کار (VDI-Virtual Desktop Infrastructure)

میزکار مجازی، مفهومی است که برای دسکتاپ‌های مجازی به کار می‌رود. میز کار مجازی، خرید سیستم‌های مجزا برای کارکنان یک سازمان را حذف می‌کند و آن‌ها را به سرورهای مرکزی  و یکپارچه متصل می‌کند. در این رویکرد، کارکنان به جای استفاده از سیستم کامپیوتر شخصی، از دستگاه‌های کوچکتری به نام Thin Client جهت اتصال به سرور و مشاهده دسکتاپ خود استفاده می‌نمایند. در این مدل، پردازش روی سرور انجام می‌گیرد و کاربران از سرعت اجرای نرم افزارها رضایت بیشتری دارند. برخی مزایای این راهکار:

 • کاهش پهنای باند مورد نیاز شبکه (کلاینت و سرور هر دو در مرکز داده قرار دارند)
 • سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی از سخت‏ افزار جدا می‏‌شود (ایجاد محیط کامپیوتر یکپارچه برای کاربران)
 • سهولت ارتقاء نرم‏ افزار و سخت‏ افزار (سخت‏ افزار مجازی)
 • کاهش بار کاری واحد فناوری اطلاعات از طریق مدیریت متمرکز
 • اعمال محدودیت بر کاربران و تعریف سطوح دسترسی
 • امکان مدیریت بهتر تجهیزات سخت افزاری
 • ارتقاء امنیت و سهولت دسترسی از طریق یکپارچه‏ سازی داده‏‌های کاربران در مرکز داده
 • بهره‏ برداری بیشتر از منابع سخت ‏افزاری و به کارگیری بهینه آن‌ها
 • امکان اتصال به دسکتاپ شخصی از همه جا
 • امکان پاسخ سریعتر به درخواست و مشکلات کاربران
 • امکان ارتقای سریع به سیستم عامل‌‏های جدید
 • رایانش سبز (استفاده موثر از منابع)
 • افزایش سرعت تحویل سیستم جدید به کاربران جدید

چندین مدل مفهومی مجازی سازی دسکتاپ وجود دارد که به طور گسترده بر اساس اینکه آیا اعداد سیستم عامل به صورت محلی یا از راه دور اجرا می شوند، به دو دسته تقسیم می‌شود. مهم است که توجه داشته باشیم تمام انواع تکنولوژی مجازی سازی دسکتاپ شامل استفاده از ماشین‌های مجازی (VMs) نیستند.

مجازی سازی میز کار و دسکتاپ

انواع فناوری‌های مجازی سازی دسکتاپ :

در انواع میزکارهای مجازی، کاربران با استفاده از دسکتاپ مجازی خود بر روی یک شبکه و با استفاده از یک پروتکل نمایشگر از راه دور، با دسکتاپ مجازی خود روبرو می‌شوند. از آنجا که پردازش در یک مرکز داده انجام می‌شود، دستگاه‌های کاربر نه تنها می‌توانند رایانه‌های سنتی باشند، بلکه Zero client ،Thin client، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها  هم هستند. نمونه‌هایی از فن آوری مجازی سازی مبتنی بر میزبان عبارتند از:

Host-based virtual machines :  هر کاربر به یک VM شخصی متصل می‌شود که در یک مرکز داده میزبانی شده است. کاربر می‌تواند هر بار به یک VM متصل شود که می‌توان اجازه شخصی سازی (شناخته شده به عنوان یک دسکتاپ ماندگار) یا VM جدید را در هر ورودی (یک دسکتاپ غیر قابل تعویض) به او داد.

Shared hosted: کاربران به یک رایانه به اشتراک گذاشته شده متصل می‌شوند که بر روی سرور اجرا می‌شود. مایکروسافت در  خدمات دسکتاپ از راه دور این رویکرد مشتری-سرور را اجرا می‌کند. کاربران همچنین ممکن است به برنامه‌های شخصی در حال اجرا در یک سرور متصل شوند؛ این تکنولوژی نمونه‌ای از مجازی سازی برنامه است.

Host-based physical machines: سیستم عامل به طور مستقیم بر روی سخت افزار فیزیکی دستگاه‌های دیگر اجرا می‌شود.

مجازی سازی کاربر نیاز به پردازش را بر روی سخت افزار محلی دارد؛ استفاده از Thin client ،Zero client و دستگاه‌های تلفن همراه امکان‌پذیر نیست. این انواع مجازی سازی دسکتاپ عبارتند از:

OS image streaming: سیستم عامل بر روی سخت افزار محلی اجرا می‌شود. این برای گروهی از دسکتاپ‌های مفید است که از تصویر همان دیسک استفاده می‌کنند. جریان تصویر OS، همچنین به عنوان مجازی سازی دسکتاپ از راه دور شناخته شده است، به منظور عملکرد بهتر به شبکه‌های با ثبات نیاز دارد.

Client-based virtual machines: بر روی یک کامپیوتر، VM کاملا کاربردی اجرا می‌شود، با یک hypervisor در محل ماشین‌های مجازی مبتنی بر کاربر را می‌توان با همگام سازی  منظم تصویر دیسک با یک سرور مدیریت کرد، اما برای اینکه بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند به شبکه با ثبات نیازی نیست.

فروشندگان برتر دسکتاپ‌های مجازی :

همانطور که زیرساخت دسکتاپ مجازی رشد کرد، VMware ،Citrix و مایکروسافت به عنوان رهبران بازار مجازی سازی میزکار هستند. فروشندگان دیگر که انواع تکنولوژی مجازی سازی دسکتاپ را ارائه می‌دهند، بیشتر تمرکز خود را بر مجازی سازی کاربر و مجازی سازی دسکتاپ از راه دور گذاشته‌اند. شامل Parallels International ،LogMeIn Inc و Splashtop Inc می‌باشند.

همچنین تعداد زیادی از فروشندگان شخص ثالث وجود دارند که محصولات و خدمات آن‌ها به منظور بهبود مدیریت، امنیت و قابلیت استفاده از دسکتاپ‌های مجازی است. این ارائه دهنده‌ها از ابزارهای نظارت و مدیریت نرم افزار تا مدیریت محیط کاربر و نرم افزار بهینه سازی پهنای باند را شامل می‌شوند.

۳٫ مجازی سازی برنامه‌های کاربردی (Application Virtualization)

برخی سازمان‌ها برای رفع نیاز کارکنان خود، نیاز به سیستم‌های پردازشی قوی دارند. خرید سخت افزارهای قوی به منظور افزایش توانایی پردازش، هزینه‌های زیادی برای سازمان به دنبال دارد. رویکرد مجازی سازی نرم افزار، پردازش نرم افزارهای پرکاربرد برای سازمان را روی سرورهای مرکزی انجام می‌دهد و سمت کاربر هیچ پردازشی انجام نمی‌شود. پس از پیاده سازی این سرویس، کاربران برای اجرای نرم افزارهای مورد نظر کافیست توسط مرورگری به سرور متصل شوند و نرم افزار را اجرا کنند. در این راهکار، کاربران می‌توانند سیستم‌های ساده با هزینه‌های پایین داشته باشند.

برخی مزایای مجازی سازی نرم افزارهای کاربردی:

 • کاهش هزینه‌های سخت افزاری برای کاربران سازمان
 • قدرت پردازش بیشتر
 • رضایت کارمندان
 • سرعت بیشتر
 • توانایی کنترل دسترسی کاربران
 • توانایی اجرای نرم افزارها توسط هر مرورگری و هر سیستمی

۴٫ مجازی سازی شبکه (Network virtualization)

مجازی سازی شبکه به مدیریت و نظارت بر کل شبکه کامپیوتری به عنوان یک نهاد اداری واحد از یک کنسول مدیر تنها مبتنی بر نرم افزار اشاره دارد. مجازی سازی شبکه همچنین ممکن است مجازی سازی ذخیره سازی باشد که شامل مدیریت تمام ذخیره سازی به عنوان یک منبع واحد است. مجازی سازی شبکه به منظور بهینه سازی شبکه از نرخ انتقال داده‌ها، انعطاف پذیری، مقیاس پذیری، قابلیت اطمینان و امنیت طراحی شده است. این کار بسیاری از وظایف اداری شبکه را انجام می‌دهد که در واقع پیچیدگی واقعی شبکه را کم می‌کند. تمام سرورها و سرویس‌های شبکه به عنوان یک استخر از منابع در نظر گرفته می‌شوند که بدون توجه به اجزای فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مجازی سازی شبکه به خصوص برای شبکه‌های دارای افزایش سریع، بزرگ و غیر قابل پیش بینی مفید است. نتیجه پیاده سازی مجازی سازی شبکه، بهبود شبکه، بهره‌وری و همچنین رضایت شغلی برای مدیر شبکه است. مجازی سازی شبکه شامل تقسیم پهنای باند موجود به کانال‌های مستقل است که در زمان واقعی مجاز یا مجددا مجاز می‌شوند تا سرورها یا دستگاه‌های شبکه جدا شوند.

مجازی سازی شبکه با استفاده از انواع سخت افزار و نرم افزار و ترکیب اجزای شبکه انجام می‌شود. فروشندگان نرم افزار و سخت افزار اجزای سازنده را برای ارائه مجازی سازی شبکه خارجی یا داخلی ترکیب می‌کنند. سپس ترکیبی از شبکه‌های محلی ساخته و یا آن‌ها را به شبکه‌های مجازی تقسیم می‌کنند. در حالیکه دومین سیستم‌های یکپارچه را پیکربندی می‌کنند، یک شبکه در یک جعبه مانندی ایجاد می‌کنند. با این حال، فروشندگان نرم افزاری هر دو نوع مجازی سازی شبکه را ترکیب می‌کنند.

شرکت هوپاد با استفاده از VMware NSX ، آماده ارائه خدمات مجازی سازی شبکه است.

مزایای مجازی سازی :

 • کاهش هزینه خرید تجهیزات سخت افزاری
 • متمرکز سازی
 • کاهش هزینه‌های جاری نظیر برق، نگهداری، تعمیرات
 • کاهش گرمای تولیدی توسط دستگاه‌ها
 • عدم نیاز به فضای زیاد به نسبت حالت سنتی
 • استفاده از بیشترین ظرفیت تجهیزات سخت‌افزاری
 • جابجایی راحت
 • پشتیبان‌گیری راحت از اطلاعات
 • تسریع امور به خاطر وجود بالقوه دستگاه‌ها و عدم نیاز به صرف زمان برای خرید، نصب و آماده‌سازی
 • امکان تنظیم و نصب سرورها و تجهیزات مجازی با استفاده از الگو و کپی برداری


خدمات هوپاد در مجازی سازی:


خدمات هوپاد در مجازی سازی
©HOOPAD Cloud Soloutions - 2024