سایت بازیابی بحران

سایت بازیابی بحران (Disaster Recovery Site)، که به عنوان سایت دوم و سایت پشتیبان نیز شناخته می‌شود، مکانی است که یک سازمان می‌تواند به طور موقت در پی نقض امنیتی یا بلایای طبیعی به آنجا منتقل شود.

Disaster Recovery Site، برنامه ریزی سازمانی برای ادامه عملیات تجاری پس از یک اتفاق غیرمنتظره است که ممکن است به داده‌ها، نرم افزارها و سیستم‌های سخت افزاری آسیب برساند یا از بین ببرد.

Disaster recovery site (DR) امکاناتی است که سازمان می‌تواند برای بازیابی زیرساخت‌های فناوری و عملیات خود در صورت عدم دسترسی به مراکز داده اولیه، از آن استفاده کنند. تصمیم گیری در مورد اینکه سازمان به چه نوع سایت DR احتیاج دارد و مکان آن به برنامه ریزی دقیق و توازن هزینه‌ها در برابر خطرات نیاز دارد.

فاصله مهم ترین نکته برای سایت DR است. سایت نزدیکتر امکان هماهنگی دقیق تر و مدیریت آسان‌تر کارکنان را فراهم می‌کند.

اما باید در یک شبکه برق متفاوت از مرکز داده اولیه سازمان و به اندازه کافی دور باشد که یک فاجعه بزرگ هر دو مکان را تحت تاثیر قرار ندهد. هر چند سایت‌های خیلی دور می‌توانند مسائل مربوط به تکثیر را ایجاد کنند، کارمندان مختلفی احتیاج داشته و در نهایتا هزینه‌های زیادی دارند. یک سازمان باید براساس اهمیت داده‌ها، نوع بلایای احتمالی و هزینه‌ها تصمیم گیری کند.

سازمان‌ها همچنین می‌توانند از یک سایت مبتنی بر ابر (Cloud) استفاده کنند. وجود سایت‌های DR در ابر، نیاز به فضای مرکز داده، زیر ساخت‌ها و منابع را کاهش می‌دهد.

disaster-recovery-DR-چیست

اکثر سازمان‌های حرفه‌ای به نوعی از خدمات محافظت از داده به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از برنامه خود برای بازیابی حوادث در مرکز داده سرمایه گذاری می‌کنند. آن‌ها اغلب از خدمات پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات برای محافظت از داده‌های مهم تجاری استفاده می‌کنند.

سازمان‌های بزرگ حرفه‌ای معمولاً بخش قابل توجهی از بودجه خود را صرف برنامه‌های بازیابی حوادث در مركز داده می‌كنند تا از این طریق از هزینه‌های گزاف پس از یك فاجعه، جلوگیری كنند.

توسعه استراتژی بازیابی حوادث مرکز داده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • یک ارزیابی دقیق از تجارت برای تعیین هزینه‌های مرتبط با از بین رفتن سیستم‌های حیاتی انجام شود.
  • مجموعه‌ای از اهداف بازیابی برای تعیین حداکثر پنجره خرابی برای راه اندازی مجدد و راه اندازی پس از قطع عملیاتی به دلیل فاجعه و همچنین به حداقل رساندن مقدار داده‌های از دست رفته دائمی به دلیل اختلاف زمانی بین یک نقطه پشتیبان داده و واقعه فاجعه‌ی داده
  • یک طرح بازیابی فاجعه در مرکز داده که ایجاد اختلال در کسب و کار را کاهش داده و حداکثر تحمل خطا را برای کلیه عملکردهای تجاری مرتبط با رایانه فراهم می‌کند.

پارامترها وعوامل مهم در بازیابی فاجعه

Recovery Point Object (RPO) و Recovery Time Object (RTO) دو مورد از مهمترین پارامترهای برنامه بازیابی فاجعه یا محافظت از داده‌ها هستند.

مدل‌های پیاده سازی سایت بازیابی فاجعه

  • Active / Active
  • Active /Standby

بازیابی فاجعه در لایه‌های زیر قابل اجرا می‌باشد

  • Compute
  • Service
  • Storage
  • Network

 

راه-اندازی-DR-در-ایران

با افزایش توانایی تهیه پشتیبان داده از راه دور، مشاغل کوچک و متوسط، بیشتر و بیشتر از سرویس‌های بازیابی فاجعه مرکز داده که قبلاً فقط برای شرکت‌های بزرگ بود، بهره می‌برند.

جهت مشاوره و پیاده سازی دیتاسنتر همچنین محافظت در مقابل فاجعه و حذف Down-Time در سازمان، با ما در ارتباط باشید.