IaaS (زیرساخت به عنوان سرویس) چیست؟

زیرساخت به عنوان یک سرویس، که معمولاً IaaS نامیده می‌شود، نوعی محاسبات ابری است که محاسبات اساسی شبکه و منابع ذخیره سازی را به مشتریان، از طریق اینترنت یا اینترانت ارائه می‌دهند. قبل از اینکه رایانش ابری یک گزینه باشد، بیشتر مشاغل میزبان زیرساخت‌های خودشان بودند و تمام برنامه‌های خود را در محل خود اجرا می‌کردند.

اگر بخواهیم ساده تر بگوییم، IaaS اساساً سرورهای مجازی است که مشتری از شرکت دیگری که دارای مرکز داده است، اجاره می‌کند. این راه حل در هنگام میزبانی از برنامه‌های سفارشی یا نرم افزارهای استاندارد، ضمن ایجاد یک مرکز داده عمومی برای ذخیره سازی، انعطاف پذیری را برای کاربر نهایی فراهم می‌کند.

IaaS زیرساختی است که در فضای ابری میزبانی می‌شود. IaaS شامل سرورهای مجازی و فضای ذخیره سازی ابری، امنیت ابری و دسترسی به منابع مرکز داده (مدیریت شده توسط ارائه دهنده IaaS) است. مشتریان می‌توانند IaaS را در یکی از سه مدل مختلف خدمات تعریف شده توسط موسسه ملی فناوری قرار دهند:

 • ابر عمومی
 • ابر خصوصی (محل سازمان)
 • ابر ترکیبی
زیرساخت IaaS

پلتفرم و معماری IaaS

IaaS از مجموعه‌ای از منابع فیزیکی و مجازی تشکیل شده است که بلوک‌های اساسی ساختمانی مورد نیاز برای اجرای برنامه‌ها و بارهای کاری در ابر را در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهد.

مراکز داده‌های فیزیکی IaaS

ارائه دهندگان IaaS مراکز داده بزرگی را به طور معمول در سراسر جهان، مدیریت می‌کنند که شامل ماشین‌های فیزیکی مورد نیاز برای تأمین لایه‌های مختلف انتزاع در بالای آن‌ها است و از طریق وب در دسترس کاربران نهایی قرار می‌گیرند. در بیشتر مدل‌های IaaS، کاربران نهایی ارتباط مستقیمی با زیرساخت‌های فیزیکی ندارند، اما به عنوان خدماتی به آن‌ها ارائه می‌شود.

مرکز-داده-فیزیکی-IaaS

محاسبه IaaS

IaaS معمولاً به عنوان منابع محاسباتی مجازی شناخته می‌شود، ما محاسبه IaaS را به عنوان یک ماشین مجازی تعریف خواهیم کرد. ارائه دهندگان Hypervisor‌ها را مدیریت می‌کنند و کاربران نهایی می‌توانند به طور برنامه ریزی شده “instance” مجازی را با مقدار دلخواه محاسبه و حافظه (و گاهی اوقات ذخیره سازی) تهیه کنند.

بیشتر ارائه دهندگان هر دو پردازنده و GPU را برای انواع مختلف بار کاری ارائه می‌دهند. رایانش ابری معمولاً با خدمات پشتیبانی مانند مقیاس گذاری خودکار و تعادل بار همراه است که ویژگی‌های مقیاس و عملکردی را فراهم می‌کند که در وهله اول ابر را مطلوب می‌کند.

شبکه IaaS

شبکه در ابر نوعی از شبکه مبتنی بر نرم افزار است که در آن سخت افزار شبکه‌های سنتی، مانند روترها و سوئیچ‌ها، بصورت برنامه‌ای و معمولاً از طریق API در دسترس قرار می‌گیرند. موارد استفاده از شبکه پیشرفته تر شامل ساخت مناطق چند منطقه‌ای و ابرهای مجازی خصوصی است که بعداً به جزئیات بیشتری در مورد هر دو مورد پرداخته خواهد شد.

ذخیره سازی IaaS

سه نوع اصلی ذخیره سازی، ابر ذخیره سازی Block، ذخیره سازی فایل و ذخیره سازی Object وجود دارند. درنهایت از این سه مورد، ذخیره object به رایج ترین حالت ذخیره سازی در ابر تبدیل شده است، زیرا توزیع آن بسیار زیاد است (و در نتیجه انعطاف پذیر است). از اهرم سخت افزار کالا استفاده می‌کند. داده‌ها از طریق HTTP به راحتی قابل دسترسی هستند و مقیاس آن نه تنها بی حد و مزر است بلکه همزمان با گسترش کلاستر، کارایی نیز بالا می‌رود.

مزایای IaaS

IaaS در سناریوهایی که در آن مقیاس پذیری و سرعت مهم باشد، مفید است. به عبارت دیگر، سازمان‌هایی که رشد سریعی دارند اما فاقد سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در سخت افزار هستند، انتخاب‌های بسیار خوبی برای انتقال به IaaS هستند. IaaS همچنین می‌تواند برای شرکت‌هایی که دارای بار کاری ثابت هستند و می‌خواهند برخی از کارهای معمول و تعمیر و نگهداری مربوط به مدیریت زیرساخت‌ها را کاهش دهند، مفید باشد.

ساختار-IaaS

مزایای دیگر IaaS، شامل موارد زیر است:

 • به میزانی که از سخت افزار استفاده می‌کنید، پرداخت می‌کنید. هزینه‌ها از طریق معیارهای مبتنی بر استفاده محاسبه می‌شوند.
 • کاهش هزینه‌های سرمایه. IaaS معمولاً یک هزینه عملیاتی ماهانه است.
 • مقیاس پویا. ظرفیت را در زمان اوج اضافه می‌کند و در صورت لزوم کاهش می‌دهد.
 • افزایش امنیت. ارائه دهندگان IaaS سرمایه گذاری زیادی در فناوری و تخصص امنیتی دارند.
 • Future-Proof. دسترسی به پیشرفته ترین مرکز داده، سخت افزار و سیستم عامل ها
 • دسترسی از طریق اتصال اینترنتی ساده
 • کارمندان IT را برای پروژه‌های با ارزش تر آزاد می‌کنید.
 • کاهش زمان خرابی. IaaS بازیابی فوری از قطعی‌ها را امکان پذیر می‌کند.
 • افزایش سرعت کار برای برنامه نویسان
 • Enable Innovation. افزودن قابلیت‌های جدید و API ها
 • سطح رقابت را تراز کنید. شرکت‌های کوچک می‌توانند با شرکت‌های بزرگ‌تر رقابت کنند.

بسیاری از سازمان‌ها ترجیح می‌دهند این زیرساخت را در ابر خصوصی خود داشته باشند، لذا می‌توان زیرساخت IaaS را روی ابر محلی سازمان ارائه کرد. این روش می‌تواند امنیت بیشتری را برای سازمان‌هایی با فعالیت‌های حیاتی ارائه کند.

جهت مشاوره و آشنایی بیشتر با نحوه پیاده سازی IaaS با ما در ارتباط باشید.

©HOOPAD Cloud Soloutions - 2021