آیا SD-WAN آینده ارتباطات است؟

SD-WAN از زمان ورود خود به سرعت پیشرفت کرده است و بدین‌ترتیب آن را به یکی از مهیج‌ترین و پربیننده‌ترین فناوری در دنیای شبکه تبدیل کرده است. در حقیقت‌‌، International Data Corp.‌‌‌ تخمین می‌زند که بازار SD-WAN از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ شاهد رشد سالانۀ مرکب ۳۰٫۸ درصدی باشد و ارزش این بازار تا سال ۲۰۲۳ به ۵٫۲۵ میلیارد دلار برسد.

این بدون شک بخشی از آینده است و در اینجا برخی از دلایل آن وجود دارد.

هدایت به فضای ابری در SD-WAN

ساختار SD-WAN آن را برای شبکه‌های ابری مناسب می‌کند. در حقیقت‌‌، وقتی شرکت‌های بیشتری به دنبال استفاده از مزایای ذخیره‌سازی ابری‌‌، SaaS و IaaS هستند‌‌، SD-WAN به بخشی جدایی‌ناپذیر از شبکه‌های‌‌‌ آن‌ها تبدیل خواهد شد. رشد رو به جلو‌‌، هواپیماهای کنترلی و داده نیز برای بهبود عملکرد نرم‌افزار به فضای ابری منتقل می‌شوند و در چنین شرایطی‌‌، SD-WAN ایدئال‌ترین فناوری برای هدایت ترافیک در انواع مختلف ‌‌‌حمل‌ونقل خواهد بود. در کل‌‌، این فضا انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به گذشته به سازمان‌ها خواهد داد.

SD-WAN همچنین برای استراتژی و استقرار چند فضای ابری بسیار مفید است. این می‌تواند یک سرمایۀ عالی برای شرکت‌هایی باشد که به دنبال پرش روی باند فضای ابری هستند یا آرزوهای فضای ابری خود را بیشتر پیگیری می‌کنند.

مدیریت ساده در شبکه SD-WAN

اتوماسیون در مورد عیب‌یابی و نگهداری شبکه به یک قاعده تبدیل شده است. مدیران شبکه و شرکت‌ها به دنبال راه‌حل‌های بدون دردسر هستند که جنبه‌های مختلف شبکه را رصد کرده و مشکلات را در اولین علامت گزارش کند. بعضی از راه‌حل‌ها حتی در صورت پایین آمدن از مرزهای آستانه تعیین شده یا بالاتر از آن‌‌، پیش‌فرض‌ها را کنترل کرده و هشدار می‌دهند.

در قلب آن اتوماسیون و مدیریت ساده قرار دارد که هر دو از طرف SD-WAN پشتیبانی می‌شوند. به همین دلیل است که این فناوری هزینه‌های نگهداری را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 

 

بهبود سرعت و انعطاف‌پذیری در شبکه های SD-WAN

هنگامی که با فناوری‌های شبکه سنتی مقایسه می‌شود‌‌، SD-WAN سریع‌تر و انعطاف‌پذیرتر است. به این دلیل است که سیستم سنتی قدیمی است و ایدئال‌ترین انتخاب برای فضای ابری امروز نیست.‌‌‌ آن‌ها بر اساس معماری‌های سخت و محکم ساخته شده بودند که همیشه برای برنامه‌های مرکز داده مقیاس خوبی ندارند.

 

از طرف دیگر‌‌، SD-WAN از یک سیستم مبتنی بر نرم‌افزار برای مسیریابی ترافیک در اتصالات استفاده می‌کند‌‌، بنابراین می‌تواند بهینه‌ترین اتصال را برای هر انتقال به صورت یکپارچه پیدا نماید. همچنین‌‌، باعث کاهش لرزش می‌شود و حتی مشکلات بسته‌های معیوب را برطرف می‌نماید و همۀ این‌ها باعث می‌شود اتصالات به طور قابل توجهی سریع‌تر و مطمئن‌تر شوند.

پشتیبانی SD-WAN از برنامه‌ها

طراحی SD-WAN پشتیبانی از چندین برنامه پرتنش شبکه مانند کنفرانس صوتی و ویدئویی‌‌، پخش مستقیم و برنامه‌های مبتنی بر فضای ابری را آسان می‌کند. این حتی گزینۀ اولویت‌بندی ترافیک را بر اساس نیازهای سازمان و سیاست‌های تجاری شما فراهم می‌نماید.

علاوه بر برنامه‌های کاربردی‌‌، SD-WAN از اتصالات مختلفی مانند پهنای باند‌‌، LTE و MPLS نیز پشتیبانی می‌کند. اگرچه بحث‌های زیادی در مورد به دست آوردن شبکه‌های سنتی‌تر از SD-WAN وجود داشته است‌‌، اما واقعیت این است که SD-WAN برای حمایت از این اتصالات سنتی نقش مکمل ایفا می‌کند و در عین حال‌‌، سرعت و انعطاف‌پذیری لازم را برای سرعت بخشیدن به عملکرد سازمان‌ها می‌دهد.

مدیریت اجرایی آسان در SD-WAN

ارزیابی و مدیریت عملکرد افراد و گروه‌ها به بخشی اصلی از کارآیی و اهمیت تجاری امروز تبدیل شده است. SD-WAN با تهیۀ دانه‌بندی بیشتر داده‌ها کاملاً از این نیاز پشتیبانی می‌کند. به عبارت دیگر‌‌، جریان داده را به گونه‌‌ای اداره می‌کند تا معیارهای موقعیت‌ها و برنامه‌های مختلف را برآورده نماید.

SD-WAN به عنوان یک سرویس مدیریتی

SD-WAN-as-service:

به دلیل اینکه مدیریت مدارها‌‌، وضعیت‌‌‌ آن‌ها و پروتکل‌های مسیریابی از راه دور آسان می‌شود‌‌، توجه بسیاری از سازمان‌ها را به خود جلب می‌کند. همچنین به لطف معماری مناسب برای چنین سرویسی‌‌، مدیران فناوری اطلاعات را قادر می‌سازد تا سیاست‌های مبتنی بر جریان داده‌ها را ایجاد کنند. در این روند‌‌، حتی امکانات جدیدی را برای آینده باز می‌نماید.

به طور کلی‌‌، SD-WAN یک فناوری ‌‌‌حمل‌ونقل ــ اگنوستیک است که از نرم‌افزار برای مسیریابی اتصالات به دستگاه‌ها استفاده می‌کند. برای محیط‌های ابری و ترکیبی بسیار انعطاف‌پذیر‌‌، قابل اندازه‌گیری، مقرون به صرفه و حتی شبکه‌های پیچیده را به راحتی ساده می‌کند. در نتیجه‌‌، سازمان‌ها می‌توانند از مزایایی بهره‌مند شوند که همراه با بهبود عملکرد برنامه‌‌، افزونگی و کارایی است‌‌. به همین دلایل‌‌، SD-WAN بخشی جدایی‌ناپذیر از شبکه‌های رایانه‌‌ای امروز است و بدون شک در آینده نیز نقش بسزایی خواهد داشت.

اما امروز همه‌چیز ادامه دارد‌‌، این تنها فناوریِ نیروبخش شبکه‌های آینده نخواهد بود؛ زیرا شرکت‌ها سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در فناوری‌های قبلی مانند MPLS انجام داده‌‌‌اند. بنابراین‌‌، SD-WAN به طور گسترده‌‌ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت‌‌، اما این تنها فناوری نیست که وجود خواهد داشت. بلکه برای تقویت عملکرد و بهره‌وری با فناوری و زیرساخت‌های موجود ترکیب خواهد شد.

نویسنده:

Lavanya Rathnam نویسندۀ حرفه‌‌ای وبلاگ‌های فنی و مالی است. متفکر خلاق‌‌، محتواساز و محقق سرسخت که در توضیح ایده‌های پیچیده برای مخاطبان مختلف تخصص دارد.

یک پرسش و پاسخ نویسنده

چالش‌های پیش روی شرکت‌های بسیار بزرگ در پذیرش SD-WAN چیست؟

SD-WAN نوید بزرگی دارد و به سرعت در حال بلوغ است. من موافقم‌‌، SD-WAN یک ساختار شبکه‌‌ای برای نسل بعدی است؛ زیرا سازمان‌ها به فضای ابری می‌روند و Hybrid WAN و Hybrid IT یک ضرورت به شمار می‌آید. من اعداد کمتر از ۲۰٪ را نیز دیده‌ام‌‌، در درجۀ اول در بخش متوسط بازار.

درباره‌ی Bloger

پست‌های مرتبط

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *