انواع باج افزار های شبکه و راه های مقابله با آن

باج افزار را این گونه میتوانید تصور کنید که یک روز وقتی به خانه خود می رسید، با یک قفل بزرگ بر روی در آن مواجه می شوید و فرد شیادی نیز در کنار در ایستاده است و از شما می خواهد مبلغی را به او بپردازید تا در را باز کند. در مورد باج افزار نیز دقیقا این چنین است، با این تفاوت که فرد شیاد تمام اطلاعات کامپیوتر شما را رمزگذاری می کند و هنگامی که کامپیوتر خود را روشن می کنید، با یک پیغام مواجه شوید که در آن دستورات لازم جهت پرداخت پول به منظور رمزگشایی اطلاعات، توضیح داده شده است.

باج افزارها انتشار یافته اند تا یکی از بزرگترین مشکلات در حوزه ی وب باشند . نوعی بدافزار که تمام داده ها و اسناد کامپیوترتان یا حتی یک شبکه ای از کامپیوتر ها را توسط کدگذاری قفل میکند .قربانی ها گاها میتوانند با پرداخت وجه به سازندگان این بد افزار ها به فایل هایشان دسترسی پیدا کنند .آلوده شدن به این بدافزار زمانی رخ میدهد که قربانی روی یک پیوستی که بی خطر به نظر میاید کلیک کند. این بدافزار میتواند مثل یک سر درد برای شرکت ها باشد، تصور کنید تمام اسناد و فایل های مجازیتان ناگهان در دسترس نباشد.

باج افزارها همیشه درحال توسعه و رشد بودند و تهدیدی برای شرکت ها محسوب میشدند ، اگرچه بعضی از آن ها از بعضی دیگر موفق تر بودند . لقب بدنام ترین باج افزار را لوکی از آن خود کرد که در سال ۲۰۱۶ سازمان هارا مورد حمله قرار داد و شهرت او برمیگردد به آسیب رساندن به بیمارستان هالیوود ، بیمارستان برای برگرداندن شبکه ی خود مبلغ ۱۷,۰۰۰$ پرداخت کرد.

دلیل موفق باقی موندن لوکی اپدیت شدن کدهای مخرب آن برای جلوگیری از شناخته شدن بود، بهره مند بودن از ۳۰ زبان مختلف دیگر ویژگی بارز آن بود که مجرمان توانستند به راحتی قربانیانی از سرتاسر دنیا را مورد هدف قرار بدهند .یکی دیگر از باج افزارها که مانند لوکی عمل میکرد کریپتو وال نام دارد با این تفاوت که اسم فایل ها رو نیز عوض میکرد به گونه ای که برای قربانی واقعا گیج کننده بود و فشار اضافه ای بر او قرار میداد تا مبلغ را پرداخت کند .در این هنگام که سازندگان لوکی و کریپتو وال از محصولشان حفاظت میکردند و تنها خودشان از آن ها استفاده میکردند، دیگران خوشبختانه یا متاسفانه کد اصلی را منتشر میکردند و باج افزارشان را در اختیار کسانی که میخواستند از این راه پول دربیاورند قرار میدادند ، این روش خیلی موفقیت آمیز بود.یکی از رایج ترین باج افزار که با این روش موفقیتی کسب کرد، کربر نام دارد، که طی یک ماه ، هزاران هزار کاربر را مورد حمله قرار داد.

سازنده ی اصلی آن، محصولش را در دارک وب در اختیار مجرمان قرار داد به گونه ای که از هرپرداخت ۴۰% سود ببرد. این خانواده از باج افزارها هنوز هم به پیشرفتشان با اضافه شدن ویژگی های مختلف ادامه میدهند، بدون اغراق انقدر کدگذاری کربر قوی هست که هیچ کدگشایی درحال حاضر برای او وجود ندارد.دیگر باج افزار سم سم نام دارد که دلیل مشهور بودن او به خاطر اخاذی ده ها هزار دلاری اش در ازای کد قفل گشا هست. به غیر از انتشار یافتن توسط ایمیل های آلوده ، حمله کنندگان در جست و جوی شبکه ی ناامن هستند تا کمکی برای انتشار راحت تر سم سم باشد.

اولین باج افزارها دستورالعمل ساده ای داشتند. از روش ساده ی کدگذاری استفاده میکردند و اغلب فقط اسم فایل هارا تغییر میدادند . همزمان با شروع عصراینترنت، جنایات سایبری جدیدی ظهور پیدا کرد و مجرمان قبل از مورد حمله قرار دادن شبکه ها، توسط رمزگذاری ابتدایی ، افراد معمولی را مورد هدف قرار میدادند.یکی از موفق ترین باج افزار ها “باج افزار پلیس” نام داشت که با تهدید قربانیان به زندانی شدن ، توسط ثبت کردن جرایم سایبری برای آن ها، مبالغی رو از قربانیان اخاذی میکرد .زمانی که قربانی مبلغ خوبی را پرداخت میکرد کدی برای آن ها ارسال میشد تا فایل هایش را کدگشایی کند.اگرچه تا حدودی این نوع اخاذی موفق بود اما با ریبوت کردن کامپیوتر میتوانستند به فایل هایی که هرگز کدگذاری نشده بودند دسترسی پیدا کنند.مجرمان از این قضیه درسی گرفتند و حالا تمام باج افزارها از کدگذاری پیشرفته استفاده میکنند و کاملا فایل ها را در رایانه قفل میکنند.

باج افزارها میتوانند بیزینس شما را تخریب کنند ، نه فقط به این دلیل که فایل هایتان غیرقابل دسترس میشود یا باید مبلغی بپردازید بلکه سیستم هایتان برای مدتی طولانی افلاین میشود تا به طور کامل از اثرات جانبی حمله در امان بمانید و کاملا سیستمتان را از کدهای مخرب پاک کنید و این روند برروی مسائل اقتصادی شما نیز تاثیر میگذارد به گونه ای که هیچ سازمانی نمیخواهد اطلاعاتشان را به یک شرکت ناامن در این زمینه بدهد.باتشکر از اینترنت، هرروزه ، هر کارمند، هزاران ایمیل با موضوع های متفاوت دریافت میکند، مانند: تخفیفات انلاین فروشگاه ها، رزومه های کاری با حقوق و مزایای قابل توجه که خواستار کلیک و بازکردن پیوستی که وجود دارد هستند، این اشتیاق ناخواسته از بازکردن ایمیل هایی که فرستنده ی نامعلومی دارد کمک شایانی به انتشار باج افزارها میکند.

 

درباره‌ی admin

پست‌های مرتبط

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *