مزایای مجازی سازی سرور

یکی دیگر از کاربردهای معمول برای مجازی سازی، استفاده از آن برای سرورهای آزمایشی است. همچنین می توانید از مجازی سازی برای سرورهای مرحله گذر استفاده کنید که معمولاً برای بررسی تغییرات در برنامه ها و آزمایش سیستم ها قبل از اعمال آن ها در محیط واقعی، استفاده می شوند. به دلیل ناشناخته بودن منافع ناشی از مجازی سازی، بسیاری از سازمان هایی که از SQL Server استفاده می کنند، به سختی حاضر می شوند تا سرورهای پایگاه داده را در محیط مجازی استفاده کنند.

فناوری های مجازی سازی می توانند با استفاده از کپی ماشین مجازی و انتقال سریع آن روی یک سرور دیگر، فرآیند احیای سرور را چندین برابر سریع تر کنند، فرآیندی که به جای چند ساعت، در عرض چند ثانیه انجام می شود. علاوه براین، چنین انتقال سریع و زنده ای (که در Windows Server 2008 R2 قابل انجام است) ، کسب وکارها را قادر می سازد تا سناریوی زمان غیرفعال بودن سرویس های خود را از قبل مشخص کرده و کارها را به صورت برنامه ریزی شده انجام دهند، به نحوی که فرآیند ارائه خدمات به کاربر نهایی بدون وقفه یا با کمترین وقفه صورت پذیرد.

تکنولوژی مجازی سازی در سال‌های اخیر به‌طور چشم‌گیری موردتوجه قرار گرفته است. مجازی سازی (virtualization) درواقع به معنای اجرای هم‌زمان چندین سیستم‌عامل روی یک سیستم سخت‌افزاری واحد است. با استفاده از ابزارهایی مانند Vmware work station ،Vmware vsphere ،Hyper-V ،virtual box و … می‌توان مجازی‌سازی را روی سیستم‌ها یا سرورها پیاده‌سازی کرد. در ادامه قصد داریم چند مورد از مهمترین مزایای مجازی سازی (virtualization) را مورد بررسی قرار دهیم و در آموزش‌های بعدی با هر یک از این ابزارهای مجازی سازی بیشتر آشنا شویم. با فیسیت همراه باشید.

روش‌های سنتی برای استفاده بهینه از سخت‌افزار سرورها، روی یک سرور بیش از یک سرویس و برنامه قرار می‌گرفت. اما این کار گاهی اوقات باعث ناسازگاری برنامه‌ها می‌شد. بعلاوه تعمیر و نگهداشت سرور هم با مشکل مواجه می‌شد زیرا مشکل را نمی‌توانستیم به‌صورت مشخص به یک برنامه ارتباط دهیم. درواقع دلیل بروز مشکل مبهم بود.

Computer servers

در حال حاضر با استفاده از مجازی سازی می‌توان هر برنامه یا سرویس را به‌صورت مجزا روی یک ماشین مجازی نصب کرد تا هم مشکلات ناسازگاری سرویس‌ها برطرف شود و هم عیب‌یابی سیستم راحت‌تر صورت گیرد. مهم‌تر همه‌ی موارد، با توجه به نیاز سرویس می‌توان به ماشین مجازی حافظه، رم و … اختصاص داد و از هدر رفت منابع سخت‌افزاری که اغلب گران قیمت هم هستند، جلوگیری کرد. اگر سرورها به‌صورت استاندارد مجازی سازی شوند، مدیران شبکه سازمان‌ها به‌صورت مؤثری می‌توانند سرویس و خدمات هوشمند فناوری اطلاعات را با هزینه‌های بسیار معقول در سازمان راه‌اندازی کنند.

مهم ترین نگرانی در اجرای سرور پایگاه داده روی ماشین های مجازی، به کارایی این گونه ماشین ها مربوط است. نقطه ضعف و عامل اصلی کاهش کارایی در بیشتر سرورهای پایگاه داده، به سرعت I/O مربوط می شود، نه سرعت پردازش. این مسئله به ویژه زمانی که SQL Server روی ماشین مجازی اجرا شود، به خوبی مشهود است. رعایت چند نکته برای بهبود کارایی I/O یکی از مهم ترین فاکتورها برای تنظیم بهینه SQL Server در ماشین های مجازی است. یکی از نکات کلیدی، انتخاب نوع مناسب هارد دیسک مجازی یاVirtual Hard Disk (VHD ) در نصب نرم افزارهای کاربردی مختلف می باشد.

یکپارچه سازی سرورها، شرکت ها را قادر می سازد تا از مزیت های این پتانسیل بدون استفاده، بهره برداری کنند. همچنین این فرآیند، مدیریت سیستم ها را از طریق کم کردن تعداد سرورهایی که باید مدیریت شوند، بهبود می بخشد. از آنجا که مجازی سازی سیستم عامل سرور را به صورت انتزاعی و مستقل از سخت افزار لایه زیرین فراهم می کند، در نتیجه انعطاف پذیری سیستم در فرآیندهای تهیه Backup یا احیای سیستم افزایش می یابد. به عنوان مثال، در صورت بروز مشکلات سخت افزاری برای سرور SQL Server، به این معنا است که شما به یک سیستم ثانویه برای تهیه نسخه پشتیبان نیاز دارید. بعضی از سازمان ها از فرآیند کلاسترینگ برای مقابله با مشکلات احتمالی در سطح سخت افزار استفاده می کنند، اما رفع خطا به این روش تنها برای مهم ترین سرورهای سازمان امکان پذیر است. در مورد بیشتر سرورها، رفع خطای سخت افزاری به معنای جایگزین کردن آن سرور است، به این ترتیب که از سیستم اصلی یک Image تهیه کرده و آخرین نسخه پشتیبان تهیه شده روی سرور جایگزین باز گردانیده می شود و می دانیم که این کار در خوشبینانه ترین حالت به چندین ساعت زمان نیاز دارد.

 

روش هایی برای مجازی سازی سرور :

۱٫مجازی سازی سرور با Citrix Xen Desktop

۲٫مجازی سازی سرور با VMware Esxi

 

 

درباره‌ی admin

پست‌های مرتبط

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *