معرفی Horizon View Composer

VMware Horizon View Composer از رابط ها استفاده می کند تا میزان فضایی که برای ذخیره سازی دسکتاپ های مجازی مورد نیاز است، ۵۰ تا ۹۰ درصد کاهش یابد. اگر View Composer استفاده نکنید، ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ تا از دسکتاپ که بالای ۲۵ گیگابایت+ هستند را باید ذخیره سازی کنید که علاوه بر اندازه کافی ذخیره سازی میتواند خرج آن نیز گران باشد. پس با ما همراه باشید تا به صورت کامل بفهمیم Composer در Horizon view چیست و چرا بهتر است از آن استفاده کنیم.

اگر در شبکه، دارای تعداد بسیار زیادی کاربر باشید، طبیعتاً تعداد ماشین‌ها و دسکتاپ‌های مجازی شما هم زیاد خواهد بود. با این وضعیت شما نیازمند استفاده از هارد بسیار زیادی در سازمان و شبکه خواهید بود. درواقع کار سرورView Composer، ساخت دسکتاپ مجازی با استفاده از تکنیک‌هایی مثل Clone یاImage گیری و… است که در استفاده از فضای ذخیره‌سازی در شبکه صرفه‌جویی شده و منابع ذخیره‌سازی شما به‌صورت بهینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال اجازه استفاده از Linked Clone ها و همچنین حذف‌ کردن دسکتاپ‌ هایی که مدت‌ ها مورد استفاده واقع نشده‌اند، یکی از وظایف و کارکردهای سرور VMware View Composer می‌باشد. البته وجود این سرور در شبکه هیچ ضرورتی ندارد و می‌تواند به‌طور سلیقه‌ای انتخاب و مورداستفاده قرار گیرد. این سرور را می‌توان در کنار سرور vCenter و یا به‌ صورت مجزا مورد استفاده قرار داد.

روال کاری این سرور این‌ گونه است که همه دسکتاپ‌ های کاربران به‌ جای اینکه روی کامپیوتر خودشان قرار داشته باشند، بر روی سرور منتقل می‌ شوند و کاربر با یک دستگاه ساده مثل یک کامپیوتر با حداقل امکانات موجود در آن، به سرور مجازی‌سازی دسکتاپ وصل شده و به کار خود می‌ پردازد.شکل زیر شکل کاملی است که همه مراحل برای ساخت view composer به نمایش در آمده است. همان‌طور مشاهده میفرمایید در بخش اول یعنی External User Access، کاربر از خارج از شبکه، جهت دریافت دسکتاپ مجازی، ابتدا با بخش DMZ (بخش امنیت و اعتبار سنجی) با Security Server ارتباط برقرار کرده و پس از تایید این بخش به بخش Desktop Management Infrustructure جهت ارتباط با Connection Server می رود.برای اتصال و تایید نام‌ کاربری با سرور Active Directory ارتباط برقرار می شود و سرور مدیریت ماشین‌‌های مجازی،vCenter Server را واگذار می‌کند.

در اوایل کاربر از شبکه داخلی خود با استفاده از پروتکل PCoIP با سرور Connection ارتباط برقرار کرده و سپس این سرور در مرحله دوم با سرور Active Directory جهت وجود و احراز‌ هویت کاربر، با سرویس اکتیو‌ دایرکتوری ارتباط برقرار می کند و در مرحله سوم پس از تایید کاربر، سرور Connection ارتباط خود را با سرور vCeneter که مدیریت ماشین‌ های مجازی را بر عهده دارد، ارتباط برقرار و این سرور نیز در مرحله چهارم یک ماشین‌ مجازی را که از قبل بر روی سرور ESXi ساخته شده است، در اختیار کاربر قرار می‌ دهد تا از خدمات دسکتاپ‌ مجازی در شبکه استفاده نماید.

پس از آن سرور vCenter با سرور View Composer جهت ساخت و ایجاد ماشین مجازی ارتباط برقرار کرده و بالاخره در این مرحله ماشین‌ مجازی بر روی سرور ESXi ساخته شده و در اختیار کاربری که در ابتدا از خارج شبکه جهت دسکتاپ مجازی ارتباط برقرار کرده بود، قرار می‌گیرد.در واقع وظیفه View Composer Server ایجاد و پاک‌ کردن ماشین‌ مجازی بر روی سرور ESXi میباشد تا به‌ صورت بهینه از فضای ذخیره سازی سرور ESXi استفاده شود. بسته به درخواست کاربران می توان دسکتاپ‌ های مجازی را بر روی سرور ESXi ایجاد کرد و در اختیار Thin Client‌ها قرار داد. همچنین در صورتی که دسکتاپ مجازی بر روی سرور قرار داشته باشد و thin Client ی از آن استفاده نکند آن دسکتاپ‌ مجازی توسط View Composer Server حذف خواهد شد تا فضایی اضافه برروی سرور اشغال نشود.

درباره‌ی admin

پست‌های مرتبط

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *