ویژگی های Zero Client دسکتاپ مجازی و VMware Horizon

پیاده‌سازی فضای دسکتاپ مجازی، کاربر باید تجهیزات یا Client مناسب برای نمایش دسکتاپی که در دیتا‌سنتر ذخیره می‌شود را داشته باشد. Zero Client، یکی از انواع Client است که در شکل‌های مختلفی ارائه شده و شامل هیچ Storageی بصورت Local، سیستم عامل، CPU و هیچ بخش متحرک دیگری نمی‌باشد. در عوض، Zero Client دارای تراشه‌ای است که عملیات Decoding برای PC Over IP یا به اختصار PCoIP را در سطح سخت‌افزاری اجرا می‌نماید، که این قابلیت به طور ویژه جهت ارائه پیکسل‌ها بر روی صفحه نمایش کاربر طراحی شده است.

هر کاربر دارای یک Zero Client، صفحه نمایش و تجهیزات واسط کاربری انسانی (HID) مانند صفحه کلید و ماوس می‌باشد. Zero Client به دلیل نداشتن بخش‌های متحرک یا اجزای دیگر، تنها بخشی از انرژی صرف شده توسط PCهای قدیمی را مصرف می‌نماید. Zero Clientها در واقع ساده‌ترین راه برای پیکربندی، مدیریت و پیاده‌سازی در مجازی‌سازی دسکتاپ به شمار می‌روند.

Zero Client ها در فرمت‌های بسیاری از جمله تجهیزات دسکتاپ، مانیتورهای یکپارچه و لپتاپ‌ها در دسترس می‌باشند. در شکل زیر نمونه‌هایی از Zero Client را مشاهده می‌کنید. یکی از دغدغه‌های مرتبط در این زمینه، موضوع سازگاری شرکت‌های بزرگ می‌باشد. قوانین دولتی از جمله Sarbanes-Oxley Act و Gramm-Leach-Bliley Act و همچنین Health Insurance Portability and Accountability Act یا به اختصار HIPAA، سازمان‌ها را ملزم به تبعیت از اقداماتی ویژه و عملکردهای حسابرسی خاص در محافظت از اطلاعات مشتریان، اطلاعات بیماران و همچنین کارکنان می‌نماید. دستورالعمل‌های داده شده برای سازگاری سازمان‌های بزرگ عملکرد مناسبی داشته و موجب کاهش مسئولیت سازمان‌ها می‌گردد.

ایجاد یک دید کلی (View) با Zero Client، علاوه بر ارائه تصویری بسیار با کیفیت و داده‌های ایمن، این امکان را برای سازمان‌ها فراهم می‌نماید تا هزینه‌های کلی مالکیت (TCO) را نیز کاهش دهند. نبود بخش‌های متحرک در Zero Client، تضمین کننده‌ی عمر بیشتر تجهیزات و قابلیت اطمینان‌ بیشتر نسبت به کامپیوترهای دسکتاپ قدیمی می‌باشد. تجهیزات کوچک و Stateless این تکنولوژی، نیاز به حداقل نگهداری را داشته و علاوه بر آنکه فضای کمتری را نسبت به کامپیوترهای قدیمی اشغال می‌کنند، هزینه کمتری نسبت به PCها و لپ‌تاپ‌ها داشته و تنها بخش کوچکی از انرژی مورد نیاز PCها را مصرف می‌نماید.

اجرای Zero Client با ایجاد قابلیت تحرک‌پذیری (Mobility) برای افراد شاغل در این بخش، به خوبی در این حوزه صورت گرفته است. در بیمارستانی در شهر کانزاس به این نتیجه رسیدند که افزایش قابلیت تحرک‌پذیری برای کارکنان بسیار ایده‌ال خواهد بود. این مرکز به راهکاری نیاز داشت که دسترسی سریع کارکنان به اطلاعات بیماران را میسر نماید. قبل از پیاده‌سازی Zero Client، پرستاران مجبور بودند جهت دسترسی به اطلاعات بیماران به یک PC خاص مراجعه نمایند. با اجرای VMware Horizon همراه با View و Zero Client، دکترها و پرستارها قادر شدند در هر نقطه‌ای از بیمارستان به سیستم وارد یا از آن خارج شوند.

اطلاعات بیماران با استفاده از Badge Readerها (تجهیزاتی که قابلیت خواندن اطلاعات از روی بعضی کارت‌های اطلاعاتی را دارد) به سرعت در صفحه نمایش‌های Endpoint قابل دسترسی می‌باشد. این مساله موجب کاهش زمان بیکاری و افزایش کارایی و بهره‌وری پرسنل بیمارستانی می‌گردد. قابلیت پیکربندی View در VMware Horizon، برای هر یک از Endpointها از Zero Client گرفته تا Thin Client و حتی دسکتاپ‌های قدیمی نیز امکانپذیر می‌باشد. این قابلیت ممکن است در محیط‌هایی که تنها از Zero Client استفاده می‌نمایند، بر اساس شرایط موجود، ایده‌ال نباشد. برای مثال، در محیطی که قابلیت‌های Multimedia Redirection یا MMR و یا فایل‌های صوتی و تصویری به صورت Real Time حائز اهمیت هستند، Thin Client و یا Software Client می‌توانند این ویژگی‌ها را ارائه نمایند. علاوه بر آن، Zero Clientها برای پیاده‌سازی شرایط لازم برای قابلیت Bring Your Own Device یا به اختصار BYOD، تطبیق نمی‌یابند. در حالی که این قابلیت برای Thin Client و Software Clientهای View فراهم می‌شود تا BYOD را برای محیط VDI، امکانپذیر نمایند.

یکی از مزایای قابل توجه Zero Client، پیاده‌سازی سریع آن می‌باشد. Zero Clientها جزو تجهیزات Plug-and-Play به شمار رفته و به صورت پیش‌فرض، تنها به چند دقیقه زمان برای نصب و چند ثانیه زمان برای Boot شدن نیاز دارند. در برخی از مدل‌های Zero Client، برق مصرفی از طریق Ethernet تامین شده و نیاز به کابل برق را از بین می‌برند. Zero Client، پس از اتصال صفحه نمایش و تجهیزات واسط کاربری انسانی مانند صفحه کلید و ماوس، آماده به کارگیری در سازمان‌ها می‌باشد.

لازم به ذکر است که هیچ داده‌ای در Endpoint ذخیره نمی‌شود و با استفاده از تکنولوژی PCoIP Zero Clients، تنها نمایش اطلاعات گرافیکی به کاربر نهایی منتقل می‌شود که این اطلاعات نیز قبل از ارسال، رمزگذاری می‌شوند.

درباره‌ی admin

پست‌های مرتبط

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *