RedHat چیست ؟

RedHat یک شرکت آمریکایی نرم‌افزار متن باز و سازنده مهم توزیع لینوکس است، که در سال ۱۹۹۳ در رالی، کارولینای شمالی تأسیس شده‌است. این شرکت پشتیبان توزیع‌های لینوکس، Red Hat Enterprise Linux و فدورا می‌باشد. لینوکس رد هت هم توسط این شرکت ایجاد شده‌است. این شرکت با نام رد هت اینکوپریشن در بورس نیویورک به فروش سهام خود مشغول است.

این توزیع بر پایه RHEL استوار بوده و تنها تفاوت آن در این است که RHEL یک نسخه تجاری است، اما توسعه و پشتیبانی سِنت‌اواِس (CentOS) توسط جمعی از کاربران و بصورت رایگان صورت می‌گیرد. در سال ۲۰۰۶ توسعه دهنده اصلی Tao Linux (کپی دیگری از توزیع RHEL) از توسعه آن کنارگیری و به جمع توسعه دهندگان سِنت‌اواِس پیوست، این امر باعث شد کاربران Tao به استفاده از سِنت‌اواِس روی آورند. طی آمار ارائه شده در جولای ۲۰۱۰ توسط موسسه World Wide Web Technology Surveys این سیستم‌عامل با اختصاص ۳۰٪ از سهم توزیع‌های نصب شده بر روی سرورهای فعال به خود، از توزیع Debian پیشی گرفته و به عنوان محبوب‌ترین توزیع لینوکس نصب شده بر روی سرورها شناخته شد، و این مقام را تا ژانویه ۲۰۱۲ حفظ نمود. پس از آن توزیع Debian با اختلاف بسیار ناچیز موفق شد مجددا مقام اول را از آن خود کند.

تصور رایج و اشتباهی که بیشتر کاربران در مورد تفاوت RHEL و Fedora دارند این است که فدورا یک توزیع بر پایه سیستم عامل ردهت است که توسط کامیونیتی توسعه و منتشر می‌شود و به اشتباه همه فدورا را یک توزیع بر پایه ردهت می‌نامند. در صورتی که این مسئله کاملا برعکس است و پروژه upstream سیستم عامل ردهت، پروژه فدوراست و هر ۲ سال و نیم الی ۳ سال یکبار سیستم عامل RHEL از روی کدمنبع و پکیج‌های آخرین نسخه منتشر شده از فدورا در زمان انتشار ردهت اینترپرایز لینوکس ۷– RHEL ، منتشر می‌شود. پس شاید درست‌تر باشد بگوییم RHEL یک توزیع لینوکس با مصارف سروری و اینترپرایز است بر پایه فدورا. دقیقا مثل Ubuntu که توزیعی است بر پایه Debian. البته ساختار و شیوه انتشار و نوع کاربرد RHEL و نسبت آن با Fedora کاملا با Debian و Ubuntu برعکس است. به واسطه همین نسبت خانوادگی، بخشی از تکنولوژی‌های معرفی شده در RHEL 7 قبلا در نسخه‌های قبلی Fedora معرفی شده و ممکن است برای بعضی از کاربران شناخته شده باشد.

Red Hat اولین توزیع از لینوکس بود که از ساختار RPM Package Manager برای قالب بندی نرم افزارهای خود استفاده کرد و به مرور زمان همین ساختار به توزیع های دیگر لینوکس هم سرایت کرد و امروزه توزیع هایی مثل Mandriva و Yellow Dog از این نوع Package Manager استفاده می کنند. سیستم Performance Co-Pilot تکنولوژی جدیدی است که ردهت برای مانیتور، ثبت و آنالیز کارکرد سیستم در سیستم عامل جدیدش در نظر گرفته است. Performance Co-Pilot یک API برای ورودی و خروجی اطلاعات جهت توسعه نرم افزارهای بر پایه این سیستم نیز در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. همچنین این سیستم ابزاری برای جستجو و بازیابی اطلاعات جمع‌آوری شده به همراه دارد و اطلاعات جمع‌اوری شده توسط آن میتواند با Systemd, Syslogd و SysStat یکپارچه شود. این سیستم همراه با یک ابزار گرافیکی جهت نمایش اطلاعات همراه است که ابزار و قابلیت‌های آن کم از قابلیت‌های اینترفیس تکست آن ندارد.

اولین نسخه ای که از توزیع لینوکس Red Hat Enterprise وارد بازار شد به عنوان Red Hat Linux Advanced Server معرفی شد. در سال ۲۰۰۳ شرکت Red Hat یک نامگذاری مجدد روی محصول تولیدی خود گذاشت و اسم Red Hat Linux Advanced Server را به Red Hat Enterprise Linux AS تغییر داد و دو نسخه مختلف به نامهای Red Hat Enterprise Linux ES و Red Hat Linux Enterprise WS را نیز معرفی کرد. شرکت Red Hat برای حفظ علامت تجاری خود ، قوانین سفت و سختی در خصوص توزیع رایگان محصول خود یعنی RHEL اعمال کرد اما همچنان قوانین اصلی ماهیت Open Source را رعایت کرد و سورس کد RHEL را در اختیار همگان بصورت رایگان قرار داد. نسخه های متعددی از توزیع های لینوکس از سورس کدهای RHEL استفاده کردند و توزیع های شرکتی و قابل اعتماد خوبی همچون CentOS و Scientific Linux را بصورت کاملا رایگان معرفی کردند ، حتی نسخه های تجاری نیز به بازار معرفی شدند که کاملا با Red Hat Enterprise تطابق داشتند و کاربردهای کلان سازمانی به ویژه در حوزه پایگاه داده داشتند که مهمترین توزیعی که در این حوزه می توانیم نام ببرسیم Oracle Linux است که به تجربه می توان گفت خود خود RHEL است که برای استفاده از پایگاه داده ای مثل Oracle طراحی شده است.

 

درباره‌ی admin
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *