موارد استفاده از VDI

VDI چه زمانی لازم است؟

زیرساخت دسک‌تاپ مجازی (VDI) از سخت‌افزار سرور برای اجرای سیستم‌عامل‌‌های دسک‌تاپ استفاده می‌کند و برنامه‌‌های ‌‌نرم‌افزاری روی ماشین مجازی را به کار می‌بندد.

از یک سرور متمرکزِ در حال اجرا‌‌، برنامۀ دسک‌تاپ ماشینِ مجازی از طریق دستگاه‌‌های موجود قابل دسترسی است ــ از جمله رایانه‌‌های رومیزی‌‌، کامپیوترهای لپ‌تاپ و حتی دستگاه‌‌های تلفن همراه. طیف وسیعی از مزایای استفاده از یک ‌‌نرم‌افزار زیرساخت دسک‌تاپ مجازی (VDI) در یک محیط کسب و کار استارت‌آپی وجود دارد‌‌، از جمله بهینه‌سازی مراکز تماس‌‌، امکان ساخت دستگاه خود‌‌، اسکان کارگران از راه دور و شعبۀ دسترسی، دسترسی به پیمانکار و شریک زندگی و پشتیبانی از برنامه‌‌های فشردۀ گرافیکی.

موارد استفاده از زیرساخت دسک‌تاپ مجازی (VDI):

در زیر‌‌، برخی از موارد رایج برای VDI را نشان خواهیم داد.

مراکز تماس

محیط‌‌های مرکز تماس تا حدودی یک مورد استفادۀ سنتی برای VDI است‌‌، اما بر مزایای آن تأکید دارند. ویژگی‌‌های منحصر به فرد مراکز تماس ــ بسیاری از کارگران با استفاده از ابزارهای مشابه‌‌، تغییرات مکرر در ایستگاه‌‌های کاربر و مستندات محدود ــ آن را به مکانی مناسب برای بهبود با زیرساخت دسک‌تاپ مجازی تبدیل می‌کنند. VDI به کلیۀ نمایندگان مرکز تماس این امکان را می‌دهد تا فقط به اطلاعات و ابزار مورد نیاز دسترسی داشته باشند و این امر باعث می‌شود سیستم محاسباتی مرکز تماس کارآمدتر و مقرون به صرفه باشد. ساختار یک بستر مجازی نیز امکان مقیاس‌گذاری سریع‌تر مرکز تماس را فراهم می‌کند.

محل کار خود را همراه داشته باشید

این احتمالاً محبوب‌ترین مورد استفادۀ واقعی برای VDI است. امروزه در محیط کار با وسواس فنی‌‌، اکثر کارمندان‌‌، از کارورزان گرفته تا مدیرعامل‌‌، دستگاه‌‌های خاصی خواهند داشت که ترجیح می‌دهند در کار خود از آن‌ها استفاده کنند‌‌؛ هم برای اهداف شخصی و هم برای کارها. اجازه دادن به سیاست‌‌های مربوط به دستگاه خودتان می‌تواند برای بخش فناوری اطلاعات‌‌، از نصب برنامه‌‌های مناسب روی این دستگاه‌‌ها تا حصول اطمینان از امنیت این دستگاه‌‌ها‌‌، دردسرهای زیادی برای خود به همراه داشته باشد. عدم کنترل وسایل شخصی‌‌، امنیت شبکۀ تجاری را تقریباً غیرممکن می‌کند. VDI ‌‌راه‌حل ارائه می‌دهد: دسک‌تاپ مشاغل را می‌توان به عنوان یک برنامۀ جداگانه مستقر کرد و به کارمندان اجازه می‌دهد تا به آن در هر دستگاهی دسترسی داشته باشند؛ در حالی که کنترل یکپارچگی ماشین مجازی را ساده می‌کند.

کارگران از راه دور و شعبه

نیروی کار مدرن از محدود بودن به یک مکان دور است. در حقیقت‌‌، از هر پنج آمریکایی یک نفر حداقل یک روز در هفته در خانه کار می‌کند. به غیر از این‌‌، سازمان‌های بزرگ‌تر ممکن است در مکان‌هایی در سراسر کشور یا حتی در دفاتر منطقه‌ای مختلف در سراسر جهان تیم داشته باشند. زیرساخت دسک‌تاپ مجازی راه را برای همۀ اعضای تیم هموار می‌کند تا برقراری ارتباط و دسترسی به شبکه و منابع یک شرکت امکان‌پذیر باشد ــ و می‌توان آن را به راحتی از یک مکان مرکزی مستقر و به‌روز کرد.

پیمانکار و شریک دسترسی

مشابه مشکلات مربوط به فناوری و مشکلات امنیتی درگیر در سیاست‌‌هایBYOD‌‌، پیمانکاران و شرکا چالشی برای مشاغل به وجود می‌آورند. هنگام برون‌سپاری پروژه‌‌ها‌‌، این مشاغل یا باید تجهیزات متعلق به شرکت را به پیمانکاران عرضه کنند یا با چندین محیط ارائه شده از طریق دستگاه‌‌های پیمانکار سروکار داشته باشند. VDI امکان سازش کامل را فراهم می‌کند: پیمانکاران از طریق دستگاه‌‌های شخصی خود به سیستم امنیتی شرکت دسترسی ایمن می‌یابند.

برنامه‌‌های فشردۀ گرافیکی

از طراحان گرافیک گرفته تا مهندسان‌‌، برنامه‌‌های فشردۀ گرافیکی ساخته شده برای طراحی می‌توانند وزنی جدی برای سیستم‌‌های تجاری به شمار آیند. پیشرفت در فناوری زیرساخت دسک‌تاپ مجازی آن را به یک ‌‌راه‌حل مناسب برای هر دو برنامۀ ۲D و ۳D طراحی و تبدیل کرده است. مجازی‌سازی امکان به اشتراک‌گذاری داده‌‌ها و مخارج کلی کمتر را فراهم می‌کند؛ در حالی که هنوز قدرت عملکرد لازم برای ابزارهای قابل اندازه‌گیری مانند Adobe Creative Suite و AutoCAD را تأمین می‌کند.

 

 

نتیجه

زیرساخت‌‌های دسک‌تاپ مجازی عموماً به دلیل مزایای بخش IT در ساده‌سازی حفاظت و نگهداری سیستم‌‌ها و شبکه‌‌های تجاری ارتقا می‌یابند. اما VDI‌‌ها موارد کاربردی گسترده‌ای دارند که می‌توانند از هر نوع تجارت و کاربری بهره‌مند شوند.

 

 

 

 

درباره‌ی Bloger

پست‌های مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.