vmvare mirage چیست و کاربرد های آن

VMvare mirage یک نسخه مجازی از هر ایستگاه کاری در دیتاسنتر ذخیره سازی می کند. در حالی که در زیرساخت مجازی سازی دسکتاپ و استفاده از VMware Horizon View دسکتاپ ها در دیتاسنتر پردازش شده و از طریق شبکه در اختیار کاربران قرار می گیرد، Mirage داده ها را ذخیره کرده، کنترل کرده و آن ها را هماهنگ نگه می دارد. این ویژگی هایی که VMware Mirage در اختیار مدیران شبکه قرار می دهد.

VMware Horizon Mirage مثل VDI یا VMware Horizon View نیست. Mirage در مجموعه VMware Horizon می باشد. در VDI و پیاده سازی زیرساخت مجازی سازی دسکتاپ با استفاده از VMware Horizon View شما دسکتاپ ها را در دیتاسنتر نگه داری می کنید. اما با استفاده از VMware Mirage دسکتاپ ها بر روی دستگاه های کاربران می باشد. به این ترتیب کاربران می توانند به راحتی اقدام به شخصی سازی دسکتاپ های خود کنند. و این شخصی سازی نیز تنها محدود به نصب نرم افزار های خودشان نمی باشد.

طریق WAN به دیتاسنتر ها متصل بوده و از پهنای باند کمی برخوردار هستند، حال که Image ها در دیتاسنتر نگه داری می شوند آیا می توان عملکرد خوبی از این سیستم انتظار داشت؟ برای شروع باید بگویم که Mirage تنها زمانی که لازم است داده ارسال می کند و تنها یک بار داده ها را ذخیره می کند و پس از آن تنها کاری که انجام می دهد ردیابی این که برای آن داده ها چه اتفاقی می افتد و چه کس دیگری آن داده ها را دارد.به عنوان مثال در صورتی که شما ۵۰ کاربر در شعب خود داشته باشید و تمام ۵۰ کاربر از ویندوز ۷ استفاده می کنند، پس از نصب Mirage بر روی تمامی این ۵۰ سیستم، کلاینت Mirage سیستم را اسکن می کند و متوجه می شود که image این ویندوز ۷ در دیتاسنتر موجود می باشد، بنابراین دیگر اقدام به ارسال بیت های ویندوز ۷ نمی کند، چرا که تمامی بیت ها قبلاً ذخیره شده اند. علاوه بر این ها تمامی داده هایی که از طریق شبکه ارسال می شوند فشرده می شوند.

یک ادمین شبکه مسئولیت نگه داری و بک آپ گیری از سیستم عامل چندین کاربر مختلف را دارد و درعین حال باید یک بک آپ از سیستم عامل طلایی (سیستم عامل اصلی –Golden Image) بگیرد. در چنین شرایطی اگر کابر آلفا کوچکترین تغییری در سیستم خود اجرا کند این موضوع در بک آپی که هم اکنون موجود است لحاظ نمی شود، زیرا این بک آپ به طور مثال ممکن است هفته پیش گرفته شده باشد و تا بک آپ بعدی، کاربر آلفا باید یک هفته دیگر صبر کند.حال اگر آن تغییر حیاتی باشد و ناگهان سیستم کاربر از دست برود،آن وقت کار بسیار دشوار می شود.حتی اگر ادمین مذکور هر روز بک آپ تهیه کند باز هم ممکن است یک داده مهم از دست برود.در اینجا وی ام ور میراژ به کمک ما می آید.با نصب میراژ روی سیستم کلاینت ها می توان ساز و کاری راه اندازی کرد که بک آپ اطلاعات به صورت خودکار و با کوچکترین تغییر کاربر رخ بدهد.

با استفاده از مدیریت لایه ای می تواند سیستم عامل ها را در سطح شبکه های گسترده ارائه دهد،مدیریت و مراقبت کند و در طول انجام تغییراتی مانند مهاجرت کردن بین ویندوزها، اطلاعات کاربر سالم و دست نخورده می ماند. در جهت کاهش حداکثری زمان هدر رفت می توانید به محض اینکه کامپیوترتان را از دست دادید،آن را با سیستم دیگری تعویض کنید و اطلاعات سیستم آسیب دیده را روی سیستم سالم بازیابی کنید.ضمن اینکه اجازه می دهید کاربران در هر لحظه هر فایلی را بتوانند بازگردانی کنند. علاوه بر این ها Mirage یک ویژگی بسیار عالی به نام Branch Reflector دارد. با استفاده از Branch Reflector و تنها با چند کلیک در کنسول مدیریتی Mirage برای فعال سازی آن مدیران شبکه سازمان می توانند یکی از دستگاه های موجود در شعبه را به عنوان Branch Reflector معرفی کنند.

پس از انجام این تغییر در هر زمان که یک Base Image برای شعبه ارسال می شود اتفاقات زیر در Branch Reflector می افتد:یک فایل کوچک را از سرور Mirage دانلود می کند به نام manifest file که حاوی اطلاعات و جزئیات Base Image Update می باشد. پس از آن دیگر دستگاه های موجود در شعبه را اسکن می کند و با اطلاعات این فایل مقایسه می کند. پس از مقایسه داده های مورد نیاز از سرور Mirage تنها بر روی Branch Reflector دانلود می شود. پس از یکپارچه سازی داده ها Image Base Update در شبکه داخلی شعبه و از طریق Branch Reflector برای دیگردستگاه ها منتشر خواهد شد.

 

 

درباره‌ی admin

پست‌های مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.