طرح مهاجرت به ابر

طرح مهاجرت به ابر

 

با توجه به پیشرفت سریع در تکنولوژی ابر و انتشار مزایای استفاده از سرویس های ابری، حرفه ای های IT خود به صدایی برای انتشار مزایای آن از قبیل انعطاف پذیری ، مقیاس پذیری و مقرون به صوفه بودن در آمده اند. همچنین از معایب آن می توان به ریسک های امنیتی و چالش های مدیریتی اشاره کرد.

اینکه پیاده سازی ابر کجا و کی مناسب است و اینکه کجا می تواند برای سازمان شما سودآور باشد ، با  ارزیابی منتقدانه ی زیرساخت شما تنها وسیله طراحی یک استراتژی مهاجرت صحیح است.بنابراین، چه ابزاری در دسترس است؟ چه موانعی اجرا خواهد شد؟از کجا شروع میکنید؟ این راهنمای جامع خوانندگان را در کل فرایند  انتقال به ابر از اولین گام طرح ریزی ابر تا مانیتورینگ و مدیریت انتقال کامل ابر راهنمایی خواهد کرد.

رایانش ابری یک اصطلاح کلی برای ارائه ی  خدمات میزبانی روی اینترنت است.

رایانش ابری باعث می شود که شرکت ها از منابع خود مانند برق بهینه استفاده کنند ، همچنین  ساخت و نگهداری زیرساخت فناوری اطلاعات در محل فیزیکی شرکت حذف خواهد شد.

رایانش ابری چندین مزیت برای کسب و کار و کاربران دارد. سه مزیت اصلی آن عبارتند از :

  • اجرای خودکار خدمات : کاربران نهایی می تواند تقریبا از تمامی منابع محاسباتی برای هر نوع تقاضایی استفاده نمایند.
  • برق : شرکت ها می توانند بنا به نیاز منابع خود را زیاد یا کم کنند و این باعث کاهش مصرف برق می شود.
  • برق:کاربران تنها به ازای مقداری که استفاده می کنند پرداخت می کنند.

در حالت سنتی ، نرم افزارها می بایست خریداری شده و روی سیستم شخصی نصب می شد، که به این حالت نرم افزار به عنوان محصول (Software as a product) گفته میشود.

در طول دهه گذشته، خدمات ابری به یکی از معروفترین مفاهیم فناوری در فناوری اطلاعات تبدیل شده است. در ابتدا به نظر می رسد که تمام منابع سازمان باید به ابر منتقل شوند. انکار نمی کنیم که در برخی موارد سرویس های ابری بسیار مفید و در برخی موارد کاملا بدون نفع میباشد. بنابراین باید تمام جنبه های یک سازمان به خوبی بررسی شود و سپس برای انتقال آن تصمیم گیری گردد.

سازمانها باید توجه جدی به سرمایه گذاری های موجود در زیرساخت های موجود خود داشته باشند – از سخت افزار به پرتفوی های کاربردی تا معماری شبکه و فراتر از آن – برای تعیین اینکه آیا انتقال به ابرحرکت مفیدی خواهد بود؟ برخی از سوالات مهاجرت فنی، مانند اینکه آیا یک برنامه کاربردی می تواند به اندازه کافی در ابر کارایی داشته باشد؟ بعضی از سوالات شامل مسائل غیر فنی و مالی میشوند، مانند اینکه آیا مهاجرت به ابرها با توجه به سرمایه گذاری های فعلی در زیرساخت، مقرون به صرفه است یا خیر؟

در اینجا ما عواملی را بررسی می کنیم که باید یک استراتژی مهاجرت ابر را هدایت کند و به تعیین اینکه آیا انتقال کار درستی است یا خیر ؟

یکی از اولین ملاحظات، سرمایه گذاری مرکز داده موجود در سازمان است. علیرغم تکنولوژی هایی مانند مجازی سازی سرور، هزینه های واقعی مرتبط با استقرار سرورهای محلی وجود دارد. هزینه ها فقط شامل هزینه های مربوط به خرید لایسنس نیست بلکه هزینه مصرف منابع سخت افزاری و زیرساخت های پشتیبانی نیز هست. به همین ترتیب، تقریبا همیشه سرمایه گذاری قابل توجهی در ارتباط با یک سرور محلی وجود دارد. برون سپاری داده های سرور و / یا عملکرد به ابر ممکن است به معنای رها کردن سرمایه گذاری در محل سازمان شما باشد .

اگر چه این روش ریزپرداخت و جایگزینی برای مهاجرت ابرها ممکن است برای سازمانهایی که سرمایه گذاری بزرگی در یک مرکز داده دارند، از لحاظ مالی به صرفه نباشد، اما سازمان همچنان می تواند از مهاجرت برخی منابع داخلی به ابر بهره مند شود.

مهم نیست چقدر منابع موجود شما در سازمان خوب است، هر سخت افزاری در نهایت منسوخ می شود.

طرح مهاجرت به ابر

سازمان های  بزرگ با اتخاذ یک سیاست چرخه عمر مفید به طور سنتی با این انتظارات از بین رفته اند. برای مثال، یک سازمان ممکن است پس از پنج سال، مجبور به بازنشسته شدن سرورها شود. گفته می شود که یک سازمان می تواند نقشه راه خدمات ابری را در سیاست چرخه حیات خود ادغام کند. انجام این کار به تیم های فناوری اطلاعات اجازه می دهد تا به جای انتقال آنها به سختافزارهای جدید، به منابع ابری مهاجرت کنند.

چشم انداز استفاده از خدمات ابری اغلب برای سازمان های کوچک و تازه کاران جذاب است. در مورد یک سازمان کوچکتر،استفاده از سرویس های ابری دسترسی به سخت افزار سازمانی و ویژگی های تحمل خطا را فراهم می کند که در غیر این صورت غیر قابل دسترس خواهد بود. به همین ترتیب، استارتاپ ها می توانند از خدمات ابری بهره مند شوند، زیرا می توانند عملیات خود را بدون نیاز به سرمایه گذاری در داده های محلی انجام دهند.

درباره‌ی admin

پست‌های مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *