طرح مهاجرت به ابر

طرح مهاجرت به ابر

 

با توجه به پیشرفت سریع در تکنولوژی ابر و انتشار مزایای استفاده از سرویس های ابری، حرفه ای های IT خود به صدایی برای انتشار مزایای آن از قبیل انعطاف پذیری ، مقیاس پذیری و مقرون به صوفه بودن در آمده اند. همچنین از معایب آن می توان به ریسک های امنیتی و چالش های مدیریتی اشاره کرد.

اینکه پیاده سازی ابر کجا و کی مناسب است و اینکه کجا می تواند برای سازمان شما سودآور باشد ، با  ارزیابی منتقدانه ی زیرساخت شما تنها وسیله طراحی یک استراتژی مهاجرت صحیح است.بنابراین، چه ابزاری در دسترس است؟ چه موانعی اجرا خواهد شد؟از کجا شروع میکنید؟ این راهنمای جامع خوانندگان را در کل فرایند  انتقال به ابر از اولین گام طرح ریزی ابر تا مانیتورینگ و مدیریت انتقال کامل ابر راهنمایی خواهد کرد.

رایانش ابری یک اصطلاح کلی برای ارائه ی  خدمات میزبانی روی اینترنت است.

رایانش ابری باعث می شود که شرکت ها از منابع خود مانند برق بهینه استفاده کنند ، همچنین  ساخت و نگهداری زیرساخت فناوری اطلاعات در محل فیزیکی شرکت حذف خواهد شد.

رایانش ابری چندین مزیت برای کسب و کار و کاربران دارد. سه مزیت اصلی آن عبارتند از :

  • اجرای خودکار خدمات : کاربران نهایی می تواند تقریبا از تمامی منابع محاسباتی برای هر نوع تقاضایی استفاده نمایند.
  • برق : شرکت ها می توانند بنا به نیاز منابع خود را زیاد یا کم کنند و این باعث کاهش مصرف برق می شود.
  • برق:کاربران تنها به ازای مقداری که استفاده می کنند پرداخت می کنند.

در حالت سنتی ، نرم افزارها می بایست خریداری شده و روی سیستم شخصی نصب می شد، که به این حالت نرم افزار به عنوان محصول (Software as a product) گفته میشود.

در طول دهه گذشته، خدمات ابری به یکی از معروفترین مفاهیم فناوری در فناوری اطلاعات تبدیل شده است. در ابتدا به نظر می رسد که تمام منابع سازمان باید به ابر منتقل شوند. انکار نمی کنیم که در برخی موارد سرویس های ابری بسیار مفید و در برخی موارد کاملا بدون نفع میباشد. بنابراین باید تمام جنبه های یک سازمان به خوبی بررسی شود و سپس برای انتقال آن تصمیم گیری گردد.

سازمانها باید توجه جدی به سرمایه گذاری های موجود در زیرساخت های موجود خود داشته باشند – از سخت افزار به پرتفوی های کاربردی تا معماری شبکه و فراتر از آن – برای تعیین اینکه آیا انتقال به ابرحرکت مفیدی خواهد بود؟ برخی از سوالات مهاجرت فنی، مانند اینکه آیا یک برنامه کاربردی می تواند به اندازه کافی در ابر کارایی داشته باشد؟ بعضی از سوالات شامل مسائل غیر فنی و مالی میشوند، مانند اینکه آیا مهاجرت به ابرها با توجه به سرمایه گذاری های فعلی در زیرساخت، مقرون به صرفه است یا خیر؟

در اینجا ما عواملی را بررسی می کنیم که باید یک استراتژی مهاجرت ابر را هدایت کند و به تعیین اینکه آیا انتقال کار درستی است یا خیر ؟

یکی از اولین ملاحظات، سرمایه گذاری مرکز داده موجود در سازمان است. علیرغم تکنولوژی هایی مانند مجازی سازی سرور، هزینه های واقعی مرتبط با استقرار سرورهای محلی وجود دارد. هزینه ها فقط شامل هزینه های مربوط به خرید لایسنس نیست بلکه هزینه مصرف منابع سخت افزاری و زیرساخت های پشتیبانی نیز هست. به همین ترتیب، تقریبا همیشه سرمایه گذاری قابل توجهی در ارتباط با یک سرور محلی وجود دارد. برون سپاری داده های سرور و / یا عملکرد به ابر ممکن است به معنای رها کردن سرمایه گذاری در محل سازمان شما باشد .

اگر چه این روش ریزپرداخت و جایگزینی برای مهاجرت ابرها ممکن است برای سازمانهایی که سرمایه گذاری بزرگی در یک مرکز داده دارند، از لحاظ مالی به صرفه نباشد، اما سازمان همچنان می تواند از مهاجرت برخی منابع داخلی به ابر بهره مند شود.

مهم نیست چقدر منابع موجود شما در سازمان خوب است، هر سخت افزاری در نهایت منسوخ می شود.

طرح مهاجرت به ابر

سازمان های  بزرگ با اتخاذ یک سیاست چرخه عمر مفید به طور سنتی با این انتظارات از بین رفته اند. برای مثال، یک سازمان ممکن است پس از پنج سال، مجبور به بازنشسته شدن سرورها شود. گفته می شود که یک سازمان می تواند نقشه راه خدمات ابری را در سیاست چرخه حیات خود ادغام کند. انجام این کار به تیم های فناوری اطلاعات اجازه می دهد تا به جای انتقال آنها به سختافزارهای جدید، به منابع ابری مهاجرت کنند.

چشم انداز استفاده از خدمات ابری اغلب برای سازمان های کوچک و تازه کاران جذاب است. در مورد یک سازمان کوچکتر،استفاده از سرویس های ابری دسترسی به سخت افزار سازمانی و ویژگی های تحمل خطا را فراهم می کند که در غیر این صورت غیر قابل دسترس خواهد بود. به همین ترتیب، استارتاپ ها می توانند از خدمات ابری بهره مند شوند، زیرا می توانند عملیات خود را بدون نیاز به سرمایه گذاری در داده های محلی انجام دهند.

 

علت مقاومت سازمان ها در برابر ابر

 

رایانش ابری یک سیستم توزیع‌شده در مقیاس بالاست که صرفه‌جویی اقتصادی در مقیاس را به همراه دارد. اما به دلیل تازه بدون این فناوری برخی مدیران نسبت به تکنولوژی های جدید به ویژه رایانش ابری کاملا محافظ کارانه برخورد خواهند کرد و استفاده از رایانش ابری را به عنوان یک ریسک بالا در نظر می‌گیرند.

 

در این سیستم‌ها منابع به‌صورت انتزاعی تجمیع و مجازی‌سازی می‌شوند که این‌کار به مقیاس‌پذیر شدن این منابع کمک می‌کند. درواقع قابلیت مدیریت توان محاسباتی، فضای ذخیره‌سازی، زیرساخت و ارائه‌ی خدمات براساس تقاضای مصرف‌کنندگان فراهم می‌شود. در مدل‌های رایانش ابری هزینه‌ها با عنوان حق اشتراک و به‌صورت دوره‌ای پرداخت می‌شود و مشتری نیازی به پرداخت یک‌جای هزینه ندارد.

مهم‌ترین ویژگی‌های رایانش ابری را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • ایجاد صرفه‌ی کاملا ‌اقتصادی در مقیاس گسترده
  • روند روبه تکامل رایانش ابری
  • ارائه‌ی دید یکپارچه از خدمات و امکانات به کاربران خارج از محیط رایانش ابری
  • دارای قابلیت تنظیم خدمات به‌صورت پویا از طریق مجازی‌سازی
  • امنیت و پایداری بالا

پیاده سازی هوشنمدانه

هوشمندی کسب‌وکار مبتنی بر رایانش ابری، راهکارهایی را برای حل مسائل حوزه‌ی تجارت الکترونیک در سازمان‌ها ارائه خواهد داد. در پیاده‌سازی هوشمندی کسب‌وکار دو نکته حائز اهمیت است: نخست اینکه داشبوردها و قابلیت‌های هوشمندی کسب‌وکار در سطح تجارت الکترونیک گسترده، نیازمند پایگاه‌های داده‌ توانمند و با ظرفیت بالا هستند. دوم اینکه این حجم داده‌ها به یک پردازش‌گر قدرتمند و مناسب نیاز دارند.

کاهش مشکلات کسب و کار

شاید به نظر می‌رسد که استفاده از رایانش ابری می‌تواند تا حد زیادی مشکلات حجم داده و عملکرد سیستم هوشمندی کسب‌وکار را کاهش دهد. هوشمندی کسب‌وکار در شرایط مختلف، مانند امکانات سازمان‌ها (از نظر منابع مالی و غیرمالی)، بلوغ سازمانی، میزان سفارشی بودن نیازها یا حجم محاسبات، استفاده از برنامه‌های کاربردی و راهکارهای موجود هوشمندی تجاری در بازار یا توسعه‌ی یک راهکار هوشمندی تجاری سفارشی‌شده‌ی خاص یک سازمان، می‌تواند از هر چهار نوع و سه لایه اصلی رایانش ابری بهره ببرد.

علت مقاومت سازمان ها در برابر ابر

منابع اختصاصی

رایانش ابری هوپاد به دلیل به اشتراک‌گذاری و برنامه‌ریزی در تخصیص منابع، با فراگیری عمومی بیش‌تر به مدلی مناسب و مفید در توسعه‌ی تجارت الکترونیک در سازمان‌ها تبدیل خواهد شد. این مدل به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا با منابع کمتر کار خود را شروع کرده و تنها زمانی که نیاز به سرویس‌ها و منابع بیشتری داشتند به درخواست افزایش منابع بپردازند.

امنیت بالای رایانش ابری هوپاد

همچنین موضوع حفظ امنیت و به‌روزنگاه‌داشتن سیستم هوشمندی کسب‌وکار نیز تا حد مناسبی با قرارداد های Security SLA برطرف شده و همه‌ی خدمات پشتیبانی در یک مکان به‌شکل متمرکز، بر روی سرورهای خدمات‌دهنده‌ی رایانش ابری انجام خواهد شد. این رویکرد سبب می‌شود تا هزینه‌ها کاهش یابد و مدیران و کارکنان به گزارش‌های حرفه‌ای موردنیاز خود در هر زمان و هر مکان با سرعت و کیفیت مناسب دسترسی داشته باشند.

کاهش هزینه

ﮐﺎﻫﺶ ﺑﺎر ﻫﺰﯾﻨﻪ ﻫﺎي ﻣﺸﺘﺮي از ﺗﻌﻤﯿﺮ و ﻧﮕﻬﺪاري ﻧﺮم اﻓﺰار و ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺧﺮﯾﺪ ﻧﺮم اﻓﺰار از ﺟﻤﻠﻪ ﻣﺸﺨﺼﻪ ﻫﺎي اﯾﻦ ﺳﺮوﯾﺲ اﺳﺖ. ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻫﺎﯾﯽ از ﭘﯿﺎده ﺳﺎزي اﯾﻦ ﺧﺪﻣﺎت اراﯾﻪ ﺷﺪه ﺑﻪ وﺳﯿﻠﻪ ﮔﻮﮔﻞ ﺑﺮاي اﺗﻮﻣﺎﺳﯿﻮن اداري ﻣﺎﻧﻨﺪ اﯾﻤﯿﻞ، اﺳﻨﺎد ﮔﻮﮔﻞ، و ﺗﻘﻮﯾﻢ ﮔﻮﮔﻞ، و ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻫﺎﯾﯽ از راه ﺣﻞ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺻﻮرت آﻧﻼﯾﻦ اراﯾﻪ ﺧﺪﻣﺎت ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ۱ ﻫﺎي ﺗﺠﺎري ﻋﺒﺎرﺗﻨﺪ از :ﮐﻼرﯾﺰن وﺳﺎﻟﺰﻓﻮرس.ﮐﺎم ارﺗﺒﺎط ﺑﺎ ﻣﺸﺘﺮي ﻣﯽ داده ۲ ( و داده ﺑﺎ ﻋﻨﻮان ﯾﮏ ﺳﺮوﯾﺲ Antonopoulos& Gillam) دﻫﺪ ﻫﺎ در ﻓﺮﻣﺖ ﻫﺎي ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن و از ﻣﻨﺎﺑﻊ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ روي ﺷﺒﮑﻪ ﻗﺎﺑﻞ دﺳﺘﺮﺳﯽ ﮐﺎرﺑﺮان ﺑﺎﺷﻨﺪ. ﮐﺎرﺑﺮان ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﻨﺪ، ﺑﺮاي ﻣﺜﺎل، داده ﻫﺎ را از راه دور روي دﯾﺴﮏ ﻫﺎي ﻣﺤﻠﯽ و ﯾﺎ ﺑﺎ دﺳﺘﺮﺳﯽ ﺑﻪ داده ﻫﺎ در اﯾﻨﺘﺮﻧﺖ ﮐﻨﺘﺮل ﮐﻨﻨﺪ. آﻣﺎزون ﺑﺎ ﻓﺮاﻫﻢ ﮐﺮدن ﺳﺮوﯾﺲ ذﺧﯿﺮه ﺳﺎزي ﺳﺎده ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﯾﮏ راﺑﻂ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﺑﺮاي ذﺧﯿﺮه و ﺑﺎزﯾﺎﺑﯽ ﻫﺮ ﻣﻘﺪار از داده ۳ ﻫﺎ، در ﻫﺮ زﻣﺎن، از ﻫﺮ ﻧﻘﻄﻪ در وب ﺑﺎﺷﺪ. داس ﻧﯿﺰ ﻣﯽ ﭘﺮوﻧﺪه ، ﺗﻮاﻧﺪ در ﺑﺮﺧﯽ از ﺧﺪﻣﺎت ﻓﻨﺎوري ﺑﺮاي ﻣﺜﺎل ۵ و ﻧﺮم اﻓﺰار آداب ﺑﻮزورد ۴ ﻫﺎي ﮔﻮﮔﻞ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽ ..(schavish & solma, 2014) ﺷﻮد.

نتیجه گیری :

ﻫﺪف اﯾﻦ سیستم ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﻮﺛﺮ ﺑﺮ ﮐﺎرﺑﺮد راﯾﺎﻧﺶ اﺑﺮي برای کمک به کسب و کار ها ﺑﻮده اﺳﺖ. ﻟﺬا، ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ اﻓﺰاﯾﺶ ﺳﺮﻋﺖ ﺧﺪﻣﺖ رﺳﺎﻧﯽ ﺑﻪ ارﺑﺎب رﺟﻮع و ﻧﯿﺰ اﻫﻤﯿﺖ ﻣﺒﺎدﻟﻪ داده ﻫﺎي درون ﺳﺎزﻣﺎﻧﯽ، ﺷﻨﺎﺧﺖ ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﻮﺛﺮ ﺑﺮ ﮐﺎرﺑﺮد راﯾﺎﻧﺶ اﺑﺮي از اﻫﻤﯿﺘﯽ ﺑﺎﻻ ﺑﺮﺧﻮردار اﺳﺖ. ﻟﺬا، ﺳﺎزﻣﺎن ﻫﺎ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺑﺎ ﮔﺮوه ﺑﻨﺪي اﯾﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﻋﻮاﻣﻞ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻫﺮ ﯾﮏ از اﯾﻦ ﻃﺒﻘﺎت ﺷﻨﺎﺧﺖ ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﻮﺛﺮ ﺑﺮ ﮐﺎرﺑﺮد راﯾﺎﻧﺶ اﺑﺮي را ﺳﺮﻋﺖ ﺑﺨﺸﻨﺪ.

 

نرم افزارهای مناسب برای مهاجرت به ابر

در مورد سرورهای نرم افزاری، مدیران باید در نظر بگیرند که آیا آن نرم افزار میتواند در ابر کار کند. به همین ترتیب، عملکرد نرم افزار باید در نظر گرفته شود. سازگاری معمولا یک مشکل بزرگ برای برنامه های جدیدتر است که در بالای سیستم عامل های مدرن اجرا می شود. همچنین فرض بر این است که عملکرد برای این برنامه ها مشکل نخواهد  داشت، زیرا اکثر ارائه دهندگان ابر اجازه می دهند که منابع سخت افزاری به سرورهای میزبان اختصاص داده شود.

با این حال، باید دو مورد اصلی برای چنین برنامه هایی مورد توجه قرار گیرد.

اولین مورد ، عملکرد و کارایی  است. حتی اگر شما می توانید سرور برنامه میزبانی با منابع محاسباتی و حافظه تقریبا نامحدود را فراهم کنید، پهنای باند اینترنت ممکن است مانع عملکرد نرم افزار شود. برای افزایش کارایی برنامه های هاست شده در ابر نیاز است که محدودیت های پهنای باند اینترنت را حذف کنیم تا کاربر تجربه ی خوبی در کاربری نرم افزارها را داشته باشد.

مورد دوم، قابلیت انتقال آسان نرم افزار است. اگر چه اغلب مهاجرت های  سرورهای مجازی به ابر بسیار آسان است، برنامه ممکن است وابستگی های خارجی داشته باشد که مهاجرت ابر را مهار می کند (یا بسیار پیچیده). به عنوان مثال، برنامه ممکن است وابستگی به Active Directory داشته باشد یا نیاز به دسترسی به یک پایگاه داده SQL در سرور داخلی داشته باشد.

برای برنامه های قدیمی تر که در سیستم عامل های قدیمی اجرا می شوند، حرکت به ابر ممکن است یک گزینه باشد. آزمایش راهی است که می تواند پیش بینی کند که چگونه یک برنامه در یک محیط ابر رفتار خواهد کرد. تست به تعیین مراحل مربوط به انتقال برنامه در آن کمک می کند.

مورد دیگر برای انتقال سرورهای کاربردی به ابر، مقیاس پذیری سخت افزاری است. برخی از تحلیلگران فناوری اطلاعات پیشنهاد کرده اند که سرویس های ابری برای میزبانی جریان های کاری سخت افزاری ایده آل هستند چراکه مقیاس پذیری نامحدودی دارد. در حالی که ارائه دهندگان سرویس ابری معمولا می توانند پیشنهادات خود را برای مقابله با حتی بیشترین میزان کار را انجام دهند، این مقیاس پذیری به نسبت قیمت بالا می رود. زیرساخت به عنوان یک سرویس را شرکتهایی مانند مایکروسافت و خدمات وب آمازون ارائه می کنند و  هزینه مشتریان را ماهانه مبتنی بر مصرف محاسبه می کنند. به همین ترتیب، محیط محاسباتی با کارایی بالا مبتنی بر ابر می تواند هزینه بالایی داشته باشد.

 

نرم افزارهای مناسب برای مهاجرت به ابر

نرم افزارهای مناسب برای مهاجرت به ابر

مجازی سازی مهاجرت ابر را آسان می کند

صرف نظر از اندازه سازمانی، یکی از ملاحظات این است که آیا حجم کارهای مورد هدف برای مهاجرت ابر مجازی شده است؟ در بعضی موارد، اگر سرورهای محلی قبلا مجازی شده باشند، انتقال آنها به ابر راحت تر است. در واقع، بعضی از ارائه دهندگان به یک سازمان اجازه می دهند تا ماشین های مجازی را مستقیما به ابر بفرستند. اگر سرورهای محلی مجازی نشده باشند، مهاجرت به ابر احتمالا امکان پذیر است اما زمان بیشتری نیاز دارد.

ملاحظات زیرساختی ابر

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفته شود شبکه مستقر است. اگر یک سازمان برنامه ای برای نگهداری منابع در محل (حتی موقت) داشته باشد، شبکه ابری باید به  عنوان افزونه ای بر فارست اکتیو دایرکتوری شبکه محلی عمل کند.این به این معنی است که سازمان معمولا باید DC ، سرورهای DNS و احتمالا سرورهای DHCP را در ابر مستقر کند. مهمتر از همه، سازمان باید بدانند چگونه یک راه ارتباطی امن بین شبکه مجازی مبتنی بر ابر و شبکه داخلی برقرار کنند.

این الزام معمولا برای سازمان هایی که دارای شبکه محلی هستند وجود ندارد، اما این بدان معنی است که قبل از شروع فرایند مهاجرت ممکن است به برنامه ریزی نیاز باشد.

به عنوان یک سازمان، ریسک ها و مزایای مهاجرت ابر را در نظر بگیرید، مهم است که به یاد داشته باشید که مهاجرت ابرها به صورت صفر و یک نیست. سازمانها مجبور نیستند “همه چیز” را با مهاجرت به ابر به اشتراک بگذارند. در اغلب موارد، درحینی که کاربران به کار در محل سازمان ادامه دهند، سرویس های خاصی  به ابر انتقال خواهد یافت.

درباره‌ی admin

پست‌های مرتبط

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *